Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Gorące tematy

  • 17 maja 2019
  • wyświetleń: 22071

Bankier.pl: "ZM Henryk Kania w tarapatach". Spada kurs akcji spółki

Akcje ZM Henryk Kania, producenta mięsa i wędlin, traciły w czwartek o ponad 7 proc. To kontynuacja złych wieści dotyczących spółki. O sytuacji firmy w ostatnich dniach pisały Business Insider Polska oraz Bankier.pl. Drugi z tych portali pisze wprost o tarapatach, w które wpadły pszczyńskie zakłady.

Zakłady Mięsne Henryk Kania S.A.
Zakłady Mięsne Henryk Kania S.A.


Akcje ZM Henryk Kania traciły w czwartek o ponad 7 proc. - To kontynuacja złych wieści dotyczących spółki. W środę poinformowała ona o zwołaniu zgromadzeniu obligatariuszy na którym chce dokonać zmiany warunków emisji obligacji. Wcześniej kolejny audytor odmówił wydania opinii ws. jej sprawozdania finansowego - czytamy na łamach branżowego Business Insider Polska.

Jak informuje Business Insider Polska, przed ZM Kania stoi konieczność spłaty wielomilionowych zobowiązań - 24 czerwca firma musi wykupić warte 50 mln zł papiery serii F notowane na rynku Catalyst jako KAN0619. Podczas planowanego na 5 czerwca zgromadzenia obligatariuszy spółka chce dokonać dokonać zmiany terminu wykupu obligacji oraz wprowadzić postanowienia dotyczące amortyzacji papierów. Wielką niewiadomą pozostaje nowy termin wykupu obligacji oraz nowy harmonogram spłat. A jeszcze w tym półroczu spółce wygasają też kredyty na 150 mln zł

To nie jedyne kłopoty znanego producenta mięsa. - Już kolejny audytor odmówił wyrażenia opinii co do sprawozdania finansowego spółki, wskazując na liczne błędy księgowe. PKF Consult znalazł aż pięć powodów, by odmówić sporządzenia takiej opinii. To już trzeci audytor, jakiego ZM Kania miały w okresie kilkunastu miesięcy - opisuje portal.

W komunikacie spółka podała, że "nie zgadza się z szeregiem uwag podniesionych przez biegłego rewidenta". Ma odnieść się do jego stanowiska w sprawie odmowy wydania opinii, ale zrobi to dopiero po uzyskaniu odpowiednich analiz i rekomendacji, nie później niż wraz z publikacją sprawozdania za I półrocze tego roku. Spółka zapowiedziała też zatrudnienie doradcy do spraw finansowo-księgowych, nie wykluczając, że konieczne mogą się okazać zmiany w niektórych elementach jej polityki rachunkowości.

- To co się dzieje wokół firmy, odstrasza inwestorów. W czwartek akcje ZM Kania na warszawskiej giełdzie taniały o 7,14 proc. Na koniec sesji płacono za nie po 65 groszy - komentuje Business Insider Polska.

"ZM Henryk Kania w tarapatach" - to z kolei tytuł artykułu na portalu Bankier.pl. - Zakłady Mięsne Henryk Kania znalazły się w bardzo trudnej sytuacji. Już kolejny audytor odmawia wyrażenia opinii co do ich sprawozdania, wskazując na liczne błędy księgowe. Najbardziej niepokoi jednak konieczność spłaty wielomilionowych zobowiązań i to jeszcze w tym półroczu. Zaawansowanie prac w celu uzyskania dalszego finansowania pozostaje niewiadomą - czytamy.

Bankier.pl dodaje, że informacje te wzbudziły ogromne poruszenie wśród inwestorów, a w ciągu zaledwie kilku sesji kurs spółki spadł o ponad jedną trzecią. W efekcie, cena akcji ZM Kania już w poprzedni czwartek znalazła się na najniższym poziomie w całej giełdowej historii, a więc od ponad 10 lat.

new / pless.pl, źródło: Bankier.pl, Business Insider Polska

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.