Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Gorące tematy

  • 16 maja 2019
  • 19 maja 2019
  • wyświetleń: 11124

Strażak - artysta z Pszczyny był gościem "Dzień Dobry TVN"

Krzysztof Skubik z zawodu jest strażakiem, a z powołania artystą, który specjalizuje się w pirografii, czyli malowaniu ogniem. Jego dzieła mają między innymi szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak, dziennikarz Maciej Orłoś i muzyk Krzysztof Skiba. Jak wygląda jego praca nad obrazami? Krzysztofa goszczono we wtorek w Dzień Dobry TVN.

Krzysztof Skubik
Krzysztof Skubik w programie "Dzień Dobry TVN" · fot. TVN


Krzysztof Skubik jest strażakiem w Pszczynie, który po godzinach pracy odstresowuje się malując ogniem obrazy. Jego pędzlem jest poligraf, czyli lutownica z wymiennymi końcówkami, nagrzewająca się do 550 st. C, a płótnem - drewniana deska.

Krzysztof nigdy nie uczył się rysunku, nie ukończył również żadnej szkoły plastycznej czy kursu. Jest natomiast absolwentem Technikum Drzewnego w Janowie Lubelskim, co pomaga mu realizować się w pirografii.

Talent artystyczny odkrył w sobie przypadkiem, kilka lat temu, kiedy kolega poprosił go o pomoc przy malowaniu ogniem głowy jelenia na drzwiach. Krzysztof przyjął wyzwanie bez dłuższego zastanowienia, a efekty przerosły jego najśmielsze oczekiwania. Kiedy okazało się, że spod jego ręki wychodzą prawdziwe arcydzieła, posypały się zamówienia - od leśniczych, łowczych i przełożonych Krzysztofa z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie, a potem od nieznanych ludzi, a nawet celebrytów.

Na początku malował głównie zwierzęta i krajobrazy, ale przyszedł w końcu taki czas, kiedy zdecydował się na tworzenie portretów i reprodukcji znanych obrazów.

Najpierw wypalał obrazy na klatce schodowej w bloku, na plastikowym stoliku. Potem jednak, kiedy zamówień było coraz więcej, a format obrazów zaczął się powiększać, postanowił przenieść się na działkę.

Część swoich prac Krzysztof wystawia na aukcjach charytatywnych, aby zdobyte na nich fundusze przekazywać potrzebującym. Prowadzi także warsztaty dla dzieci cierpiących na autyzm i zespół Downa oraz starszych osób.

Nagranie fragmentu odcinka z udziałem Krzysztofa Skubika można obejrzeć na stronie: dziendobry.tvn.pl/a/strazak-artysta-w-pracy-gasi-pozary-w-czasie-wolnym-maluje-ogniem

new / pless.pl, źródło: TVN

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.