Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Gorące tematy

  • 14 kwietnia 2019
  • 25 maja 2019
  • wyświetleń: 34921

[ZDJĘCIA] Wręczono Klejnoty dla wyjątkowych kobiet z regionu

Wyjątkowe kobiety, które inspirują i przyczyniają się do społecznego, kulturalnego oraz ekonomicznego rozwoju naszego powiatu zostały odznaczone Klejnotem Ziemi Pszczyńskiej. Gala odbyła się tradycyjnie w sali lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej 2019 - 24.05.2019 · fot. Powiat


"Klejnot Ziemi Pszczyńskiej" to odznaczenie przyznawane, by promować aktywność zawodową i społeczną kobiet. Laureatki to wyjątkowe kobiety, które poprzez swoją codzienną pracę inspirują i mogą być wzorem do naśladowania dla innych. W tym roku odznaczenia zostały wręczone po raz siódmy. Uroczysta gala odbyła się w sali lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

- Nasze spotkanie to nie tylko celebracja uhonorowanych kobiet, będących w różnych środowiskach wspaniałym wzorem, ale również okazja o tego, żeby wspomnieć, że 100 lat temu, otrzymałyśmy prawa wyborcze. I 100 lat temu powstały publiczne służby zatrudnienia - mówiła Bernadeta Sojka-Jany, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie.

Po raz pierwszy podczas tej wyjątkowej gali został wręczony Żubr Starosty Pszczyńskiego. Wyjątkowej kobiecie - Mirosławie Gruszczyk z Rudołtowic, która przyjęła pod swój dach dwie nieznane sobie, ranne w wypadku kobiety z Ukrainy, którymi opiekowała się przez ponad pięć miesięcy. Zapewniła im wszelką opiekę - wzięła na siebie obowiązek i odpowiedzialność za ich leczenie. Jej postawa zainspirowała i otwarła serca innych ludzi, którzy też pospieszyli z bezinteresowną pomocą, pomagali w dowożeniu chorych do lekarza, na rehabilitację, na badania, przekazywali pieniądze potrzebne na leki.

Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej 2019 - 24.05.2019
Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej 2019 - 24.05.2019 · fot. Powiat


Dzięki odwadze pani Mirosławy ruszyła lawina dobra. - Daje pani cudowny przykład. Podjęła pani ogromny trud i pozwoliła tym dwóm kobietom uwierzyć w ludzi na nowo. Bardzo za to dziękuję - mówiła starosta Barbara Bandoła, wręczając statuetkę, a goście nagrodzili panią Mirosławę owacją na stojąco.

Organizacje, instytucje, stowarzyszenia i samorządy zgłosiły kandydatury kilkudziesięciu wyjątkowych kobiet. Laureatki w pięciu kategoriach wybrała kapituła w składzie: starosta pszczyński, Barbara Bandoła (przewodnicząca kapituły), przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego, Paweł Sadza, wicestarosta pszczyński, Damian Cieszewski, członek honorowy kapituły, Agata Tucka-Marek, prezes Lokalnej Grupy Działania "Ziemia Pszczyńska", Renata Dyrda oraz dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie, Bernadeta Sojka-Jany.

- Są z nami na tej gali kobiety aktywne, pracowite, zorganizowane, piękne, zadbane, współczujące, łagodzące... Kobiety, które cudownie radzą sobie na różnych płaszczyznach i mogą być zwierciadłem, w którym przeglądają się inni. Wszystkie nominacje były wyjątkowe. Wszystkie nominowane w tym roku i poprzednich latach bardzo nas inspirują. Mam nadzieje, że podczas kolejnych edycji również będziemy wyłuskiwać tak wyjątkowe osobowości, jak dzisiaj - mówiła starosta Barbara Bandoła.Kobietą Społeczną została Ewa Kołodziejczyk, współtwórczyni Pszczyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. - Największa wartość to dla mnie uśmiech na twarzach seniorów. Gdy do nas przychodzą, nieraz są wycofani, skrępowani. A moglibyście ich zobaczyć po roku, dwóch, czy teraz po ośmiu. Jako zarząd widzimy te zmiany i cieszymy się, że możemy dla nich pracować, że ten uśmiech wywołujemy - mówiła laureatka i podzieliła się także marzeniami seniorów, którzy chcieliby powstania Rady Seniorów, a także domu dziennego pobytu dla osób starszych.

Tytułem Kobiety Obyczajów i Tradycji uhonorowana została Dorota Gąsior, która od dwóch dekad jest aktywną członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Suszcu. Podkreślała, że najważniejszą wartością jest poszanowanie rodziców.

Kobietą Sztuki i Kultury kapituła wybrała wokalistkę, aktorkę i lektorkę, Barbarę Brodę - Malon. - Zaczęło się dość nietypowo, bo w liceum ówczesna dyrektor poprosiła mnie o przygotowanie piosenki "Grajmy Panu" Piwnicy pod Baranami. Tak się nasłuchałam tych klimatów, że jestem wierna piosence literackiej, aktorskiej i poetyckiej - mówiła laureatka która podkreślała też, że zawsze chciała łączyć scenę z pedagogiką, dlatego otworzyła własne studio piosenki. Odznaczenie zadedykowała mamie, która zawsze w nią wierzyła.

Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej 2019 - 24.05.2019
Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej 2019 - 24.05.2019 · fot. Powiat


Tytuł Kobiety Biznesu przypadł Magdalenie Grabowskiej-Romanko, właścicielce salonów fryzjerskich Diva. - Trzeba zacząć od pasji, bo pasja daje mobilizację do działania. Bardzo ważne jest wsparcie rodziny. Bardzo dziękuję swojej rodzinie, która mnie zawsze wspierała - mówiła.

Kobietą Ziemi Pszczyńskiej wybrano Łucję Prządkę, działaczkę społeczną. - Moje roboty są przyziemne, właściwe ziemne, ponieważ interesują mnie dziury w drogach, chodnikach... Biorę telefon i zwracam uwagę na to, co można poprawić - mówiła laureatka.

Odznaczenie ma charakter honorowy. To broszka wzorowana na maneli - bransolecie z przełomu XVI i XVII wieku, klejnocie rodu Promnitzów. Przedstawia dwie splecione dłonie, a pomiędzy nimi serce. To wyraz zawierzenia siebie drugiemu człowiekowi.

Tegoroczną galę w Muzeum Zamkowym w Pszczynie uświetniły występy: uczniów Ogniska Muzycznego w Pszczynie, zespołu Offbeat Trio, działającego przy Powiatowym Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie oraz recital Ludmiły Małeckiej, której akompaniował Artur Grudziński. Gala przebiegała pod hasłem "Kobiety Kobietom" - uczestnicy gali mogli wesprzeć zbiórkę na protezę dla młodej mieszkanki powiatu pszczyńskiego, Kingi Nowak, która początkiem roku podczas pracy straciła rękę.

Organizatorem gali "Klejnot Ziemi Pszczyńskiej" jest Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie we współpracy z powiatem pszczyńskim. Patronat honorowy objęła Barbara Bandoła, starosta pszczyński oraz Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, a także Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.

Laureatki odznaczenia "Klejnot Ziemi Pszczyńskiej" 2019

Ewa Kołodziejczyk - Kobieta Społeczna

Pani Ewa w 2007 roku znalazła się w grupie inicjatywnej, która powołała Stowarzyszenie Ruch Harcerski "Czuwaj", skupiające dawnych harcerzy, instruktorów i przyjaciół harcerzy ziemi pszczyńskiej. Działania te dały początek regularnym spotkaniom członków Kręgu Terenowego Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego. W roku 2012 współorganizowała Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku, którego została prezesem i do dnia dzisiejszego pełni tę funkcję. Jej całoroczna, systematyczna praca organizacyjna na rzecz 55 grup zajęciowych dla około 700 członków stowarzyszenia polega m.in. na organizacji wyjazdów kulturalnych, zajęć sportowych i turystycznych, wycieczek, zajęć językowych, komputerowych, psychologicznych, filozoficznych, czy plastycznych. Pani Ewa zajmuje się również opracowywaniem projektów skierowanych do organizacji rządowych i pozarządowych oraz zadań publicznych. Uczestniczy w obradach Ogólnopolskiego Parlamentu Seniorów w Warszawie oraz działa w Śląskim Zespole Obywatelskim Parlamentu Seniorów w Katowicach.

Dorota Gąsior - Kobieta Obyczajów i Tradycji

Pani Dorota jest jedną z założycielek i od 20 lat aktywną członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Suszcu. Promuje tradycje w różnych dziedzinach lokalnej społeczności. W kole jest najlepszym strażnikiem w pielęgnowaniu zwyczajów tradycji regionalnej kuchni oraz kultury lokalnej naszych mam i babć. Jest motorem napędowym w organizowaniu festynów, dożynek, jarmarków. Uczestniczy w przygotowaniu konkursów kulinarnych, promując tradycyjne potrawy. Co roku zbiera zboża i inne materiały do wykonania korony i wieńców dożynkowych, które są prezentowane w konkursach na szczeblu wojewódzkim, powiatowym. Dzięki pomysłowości pani Doroty, członkinie koła biorą udział w konkursie "Karta lokalnej inicjatywy" organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu. Obecnie pomaga synowi w prowadzeniu gospodarstwa.

Barbara Broda - Malon - Kobieta Sztuki i Kultury

Pani Barbara jest wokalistką, aktorką, lektorką, pedagogiem wokalnym, absolwentką Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na wydziale wokalno-aktorskim, w klasie śpiewu prof. Stanisławy Marciniak Gowarzewskiej. Jest certyfikowanym pedagogiem wokalnym Międzynarodowego Stowarzyszenia Pedagogów Wokalnych Natural Voice Perfection oraz właścicielką Studia Piosenki i Rehabilitacji Głosu VoicePless w Pszczynie, laureatką 10 ogólnopolskich nagród na najważniejszych festiwalach piosenki poetyckiej i aktorskiej. W swoim dorobku artystycznym posiada również kilka ról teatralnych. Bierze udział w licznych koncertach galowych i festiwalowych. Obecnie wraz zespołem koncertuje z sześcioma recitalami piosenki poetyckiej, aktorskiej, rockowej, musicalowy i filmowej. Prowadzi warsztaty wokalne oraz warsztaty z zakresu prawidłowej emisji głosu mówionego dla osób pracujących głosem, a jej uczniowie zdobywają liczne nagrody na różnych festiwalach i konkursach piosenki w Polsce. Dostają się do szkół teatralnych i filmowych, występują na deskach profesjonalnych teatrów muzycznych, jak również odnoszą sukcesy w programach telewizyjnych.

Magdalena Grabowska-Romanko - Kobietą Biznesu

Pani Magdalena jest właścicielką salonów fryzjerskich DIVA, swój pierwszy salon otworzyła w 1995 r. W 2012 roku salon fryzjerski Diva otrzymał międzynarodową nagrodę w kategorii Eco Salon. Pani Magdalena pracuje również jako trener regionalny linii pielęgnacyjnej "Natural tech" marki Davines. Przygotowywała fryzury na pokazy mody znanych polskich projektantów - w roku 2013 pokaz Macieja Zienia, w 2018 pokaz Paprocki i Brzozowski oraz Tomaotomo by Tomasz Olejniczak. W ubiegłym roku przygotowywała również koloryzację do miesięcznika Avanti. Aktywnie włącza się w przygotowywanie lokalnych imprez i happeningów. Angażuje się w działania różnych instytucji, wspiera m.in. Ośrodek Terapii Zajęciowej w Pszczynie, Hospicjum dla Dzieci, prowadzi szkolenia dla osób bezrobotnych. Każdego roku salony Diva włączają się w akcję "Dzień Zrównoważonego Piękna" - ogólnopolską zbiórkę funduszy na sadzenie drzew, której partnerem jest Klub Gaja. Wspiera Fundację "Daj włos" oraz Fundację "Maraton Strzyżeń - Razem Przeciwko Cukrzycy".

Łucja Prządka - Kobieta Ziemi Pszczyńskiej

Pani Łucja pracowała w szkołach, pełniła funkcję dyrektora ogniska pracy pozaszkolnej, a pod koniec kariery zawodowej została radną. Obecnie aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i kulturalnym powiatu pszczyńskiego. Należy do Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, od 2005 roku prowadzi przeglądy zespołów ludowych "Spotkania pod Brzymem". Jest współautorką książek "Na ludową pszczyńską nutę", "Pszczyńskie widzimisię" "Wiersze, wierszyki i inne czyli misz-masz". W ciągu 12-letniej działalności Kręgu Terenowego Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego "Czuwaj" promowała jego działania, pisząc artykuły do lokalnej prasy. Utrzymuje stały kontakt ze szkołami, w których m.in. przeprowadza zajęcia przyrodnicze. Dostrzega niedogodności życia codziennego, reaguje na nie. Angażuje się w pracę organizacji, w których jest członkiem, inspiruje innych do działania. Dostrzega potrzeby innych i chętnie służy bezinteresowną pomocą. Troszczy się o miejsca pamięci narodowej, czynnie uczestniczy w zbieraniu pamiątek, dokumentów archiwalnych. Seniorzy i sympatycy harcerstwa podkreślają jej wielką rolę jaką pełni "w budzeniu społecznych sumień".

new, ab / pless.pl, źródło: Powiat, Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.