Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Gorące tematy

  • 4 marca 2019
  • 9 marca 2019
  • wyświetleń: 9824

Poradnia Chorób Płuc i Gruźlicy bez kontraktu. Kontrola w SPZOZ

Pod koniec grudnia ubiegłego roku wygasł kontrakt na leczenie w Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc. W związku z tą sytuacją, powiat zdecydował się przeprowadzić kontrolę w SPZOZ.

Poradnia Gruźlicy i Chorób Płuc w Pszczynie
Poradnia Gruźlicy i Chorób Płuc w Pszczynie · fot. BM / pless.pl


Temat został poruszony na sesji Rady Powiatu, która odbyła się 27 lutego. Starosta Barbara Bandoła w sprawozdaniu z działalności Zarządu Powiatu Pszczyńskiego poinformowała, że SPZOZ jest w trakcie przygotowywania wniosku o ogłoszenie dodatkowego konkursu na Poradnię Gruźlicy i Chorób Płuc w związku z wygaśnięciem z końcem grudnia ubiegłego roku poprzedniego kontraktu.

O wyjaśnienia w tej sprawie poprosił radny Aleksander Malcher. - Poradnia powinna mieć kontrakt od 1 stycznia i o to teraz występujemy. Tamten kontrakt się zakończył, nie wystąpiono o jego przedłużenie. To była procedura, której nie wykonano, w związku z tym trzeba wystąpić od nowa. Nie chcemy czekać do jesieni [...] poinstruowano nas, żeby złożyć wniosek o nowe postępowanie. Jeżeli będzie to ogłoszone i przydzielone to oczywiście będziemy prosić, żeby było to od 1 stycznia - tłumaczyła Barbara Bandoła. - Poradnia Chorób Płuc działająca w SPZOZ jest niezbędna, jest tam wielu pacjentów, jest pani doktor, która pracuje bardzo rzetelnie. Na razie wszystko dzieje się bez zakłóceń - zapewniła.

Aleksander Malcher zauważył jednak, że problem wynikał z faktu, iż ze strony SPZOZ nie było osoby upoważnionej do podpisania aneksu. Jego zdaniem właśnie dlatego w tej chwili SPZOZ nie ma kontraktu na przychodnię. - To jest kuriozum. Teraz trzeba całą procedurę przeprowadzać od nowa, żeby NFZ przystąpił do ogłoszenia konkursu. Nie wiem o co chodzi, ale wiem, że są wielkie niedopatrzenia w tej sprawie. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Jeden podpis przez osobę upoważnioną pozwalał, żeby przychodnia miała kontrakt na 2019 rok. To był tzw. aneks do umowy. W chwili obecnej nie są finansowane świadczenia, dlatego mam pytanie: jakie środki trzeba przeznaczać na tę przychodnię ze środków powiatu? Bo ktoś za to musi płacić - dopytywał radny.

Sesja budżetowa Rady Powiatu Pszczyńskiego - 12.12.2018
Radny Aleksander Malcher · fot. BM / pless.pl


Z wyjaśnieniami pospieszyła starosta, która poinformowała, że 28 października na emeryturę odeszła kierownik SPZOZ - Bożena Zięcina-Krawiec. Zgodnie z ustawą ogłoszono konkurs, który w pierwszym terminie nie został rozstrzygnięty. W związku z tym został ogłoszony drugi termin. - W momencie kiedy powzięłam wiadomość, że konkurs w drugim terminie nie został rozstrzygnięty, 11 stycznia powołałam kierownika SPZOZ. To, że nie został przygotowany aneks, oczywiście podlega dokładnej analizie i dlatego zarządziłam kontrolę w SPZOZ - wyjaśniła Barbara Bandoła.

Starosta przedstawiła również jak wygląda kwestia finansowa. - SPZOZ to nasza jednostka, która już od 8 lat spłaca zaległości szpitala, w związku z tym na bieżąco są tam przekazywane fundusze. Środki na bieżące utrzymanie zarówno SPZOZ, jak i poradni na razie są, więc nie przeznaczamy żadnych dodatkowych pieniędzy - zapewniła.

Głos w sprawie zabrał także Przewodniczący Rady Powiatu. - Trwa kontrola i na pewno winni tej sytuacji bądź braku przekazania stosownej informacji w odpowiednim terminie zostaną ukarani. Padła informacja również, że trwają uzgodnienia z NFZ i w momencie, kiedy będzie złożona oferta, będzie ona dotyczyła okresu od 1 stycznia 2019 roku. Więc jeszcze wiele zdarzeń musi mieć miejsce, żeby mieć pewność, w jaki sposób i czy będzie ewentualność pokrywania tych kosztów - uzupełnił Paweł Sadza.

- Bardzo liczę na pana radnego, który ma duże możliwości, że jako członek Rady Społecznej tej jednostki, nam pomoże. Przede wszystkim chciałam wyraźnie powiedzieć, że wszyscy pacjenci tej przychodni są przyjmowani, są zaopatrywani, pani doktor bardzo dużo robi w tym kierunku, żeby niepokój nie zaistniał. Ciągłość jest zachowana, to jest bardzo ważne - zwróciła się starosta do radnego Malchera.

Pierwsza sesja Rady Powiatu Pszczyńskiego w kadencji 2018-2023 - 19.11.2018
Radny Krzysztof Spyra · fot. BM / pless.pl


W dalszej części Aleksander Malcher złożył wniosek o to, by komisja rewizyjna zajęła się tym przypadkiem i wyjaśniła wątpliwości, które zaistniały w tej sprawie. Do tego pomysłu odniósł się radny Krzysztof Spyra. - Nie mieści mi się w głowie, że jednostka powiatowa mogła utracić kontrakt z NFZ tylko dlatego, że nie było kierownika i nie miał kto podpisać aneksu do tego kontraktu. To jest niewyobrażalne. Sytuacja jest dla mnie kuriozalna i być może rzeczywiście komisja rewizyjna się tym zajmie. To jest nie do pomyślenia [...] potencjalnie jest to narażenie na wielusettysięczne straty budżetu powiatu. Proponowałbym zwiększyć kontrolę nad jednostkami. Nie mogą się takie sytuacje powtarzać, że przez 3 miesiące nie ma kierownika i przepadają ważne sprawy, bo nie ma kto się tym zająć.

Sprawę ponownie skomentowała Barbara Bandoła. - Dla mnie też jest nie do pomyślenia, że z powodu odejścia na emeryturę pani kierownik, procedura nie mogła się normalnie toczyć. Dlatego też jest tam prowadzona kontrola, o której wyniku Państwa poinformuję. Niezbędne jest sprawdzenie tego krok po kroku. Również zgadzam się z tym, że nadzór jest potrzebny i liczę na to, że będziemy mocno współpracować, żeby takie sytuacje nie miały miejsca - zakończyła starosta.

Ostatecznie radni zdecydowali jednak o przesunięciu rozpatrzenia wniosku w sprawie zlecenia przeprowadzenia w SPZOZ w Pszczynie kontroli przez komisję rewizyjną Rady Powiatu Pszczyńskiego, związaną z nieudzieleniem SPZOZ przez NFZ kontraktu dla Poradni Chorób Płuc na rok 2019, do czasu zakończenia kontroli wewnętrznej w tej sprawie.

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.