pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 31 grudnia 2018
  • 2 stycznia 2019
  • wyświetleń: 14722

[ZDJĘCIA] W pobliżu dworca stanęła Ławka Niepodległości

Na Placu Zwycięstwa i Wolności w Pszczynie stanęła Ławka Niepodległości. Obiekt powstał dzięki dotacji z Ministerstwa Obrony Narodowej.

Ławka Niepodległości na Placu Zwycięstwa i Wolności - 12.2018 · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Ławka Niepodległości upamiętnia polską państwowość, jak również ma walory edukacyjne oraz praktyczne. - Siedząc na ławce, każdy będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ławki będą również propagowały historię poszczególnych regionów naszego kraju - dzięki nim będzie można odsłuchać Marsz Pierwszej Brygady, przemówienia Marszałka Piłsudskiego i inne nagrania - tłumaczy MON.

W projekcie nacisk postawiono na nowoczesność - pomniki posiadają fotokody QR, które umożliwiają ściągnięcie materiałów historycznych oraz ułatwienia, takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi. Ławka jest podświetlana systemem LED.

Ławka Niepodległości na Placu Zwycięstwa i Wolności - 12.2018
Ławka Niepodległości na Placu Zwycięstwa i Wolności - 12.2018 · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Odkąd Ławki Niepodległości pojawiły się w poszczególnych miejscach w kraju, toczy się debata na temat ich estetyki. Fundacja Wzornictwo i Ład na swoim Facebooku stwierdza, że obiekt to "Estetyczny dramat".

Loading...


Obszerna dyskusja w tym temacie odbywa się również na Twitterze. Pod hashtagiem #ŁawkaNiepodległości można znaleźć setki wpisów internautów wyrażających swoje zdanie. Ministerstwo Obrony Narodowej ucina jednak dyskusję przypominając, że to samorządy wnioskowały o ustawienie Ławki Niepodległości w ich mieście, często na prośby mieszkańców.Przypominamy, że w październiku Ministerstwo Obrony Narodowej rozstrzygnęło konkurs ofert na budowę Ławek Niepodległości. Wśród samorządów, które otrzymały dotację na ten cel, znalazła się również gmina Pszczyna, a dofinansowanie wynosiło 30.000 złotych.

BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.