pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Gorące tematy

  • 23 grudnia 2018
  • 30 grudnia 2018
  • wyświetleń: 17905

Historyczne ciekawostki: pierwszy sklep na os. Kolonia Jasna

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne zdjęcia" podaj

Kiedy zakupowe szaleństwo trwa w najlepsze, postanowiliśmy Wam przytoczyć dziś historię pierwszego sklepu na terenie dzisiejszego os. Kolonia Jasna. Jak opowiada nam Krystyna Mrzyk, córka dawnych właścicieli, był to sklep wyjątkowy.

Sklep kolonialny Emilii i Jana Kroczków, Kroczek,
fot. arch. prywatne Krystyny Mrzyk


- Przed wojną pierwszy sklep kolonialny założony został przez małżeństwo Emilii i Jana Kroczków - wspomina Krystyna Mrzyk. Powstał on w 1936 roku przy ulicy Siedleckiej - potem zmieniała ona jeszcze kilkukrotnie nazwy na Mackensena, Żdanowa, a potem Jasną i ostatecznie - Wesołą. Dziś to część osiedla Kolonia Jasna.

- Pomieszczenie na sklep zostało dobudowane do budynku i służyło okolicznej ludności, zamieszkałej na Grzebłowcu, Sznelowcu, Siedlicach oraz przechodniom, którzy wracali z targu, udając się do Łąki. Sklep pod względem zaopatrzenia był wyjątkowy, każdy znalazł w nim coś dla siebie, co było potrzebne w domu gospodyniom i gospodarzom - opowiada pani Krystyna

Co można było tutaj zakupić? Artykuły spożywcze (w workach były sypkie do rozważenia wg życzeń klienta), przemysłowe, chemiczne, a nawet zabawki. - Godzin handlu nie ustalano i o każdej porze klienta obsłużono - rozpamiętuje.

Ale nie było to wszystko. W siedzibie sklepu firma Knorr gotowała swoje zupy i częstowała nimi klientów. Już wtedy - jak opowiada pani Krystyna - powszechna tu była zasada "nasz klient, nasz pan".

Sklep był popularny w Łące i Pszczynie, ale nie uciekał od dodatkowej reklamy. Taka pojawiała się między innymi na papierowych torebkach, które specjalnie były dla sklepu drukowane. Poniżej możecie zobaczyć jak wygląda jedna z nich.

Sklep kolonialny Emilii i Jana Kroczków, Kroczek,
fot. arch. prywatne Krystyny Mrzyk


Czekamy na Wasze zdjęcia

Posiadacie zdjęcia ciekawych miejsc w naszym mieście z minionych kilkunastu lub kilkudziesięciu lat? Pamiętacie różne ciekawe historie związane z Pszczyną? Chętnie o tym napiszemy, wyślijcie je do nas: www.pless.pl/wyslijinfo


Historyczne ciekawostki

Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Oskar Piecuch / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.