pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Gorące tematy

  • 14 grudnia 2018
  • 16 grudnia 2018
  • wyświetleń: 16447

[ZDJĘCIA] Protest pracowników sądu w Pszczynie - chcą więcej zarabiać

"Chcemy godnie zarabiać", "Zarabiamy głodnie, a nie godnie" - z takimi transparentami w Pszczynie protestowali dziś w samo południe pracownicy sądu. Przed budynkiem zgromadziło się ponad 50 osób. Zapowiadają, że takie protesty będą odbywały się codziennie, aż do 21 grudnia.

Protest pracowników sądu w Pszczynie - 14.12.2018 · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Akcja w Pszczynie jest częścią ogólnokrajowego protestu, który ma zwrócić uwagę na sytuację płacową pracowników polskich sądów powszechnych. Jego organizatorem jest MOZ NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa.

Jak informuje związek zawodowy, 95% pracowników sądów, z wyłączeniem sędziów, asesorów, referendarzy i kuratorów sądowych zarabia mniej niż 2853,95 zł netto, w tym 20% otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze maksymalnie do kwoty 1808,10 zł netto.

- Asystenci sędziów, którzy są wykwalifikowanymi prawnikami, osiągają wynagrodzenie zasadnicze na poziomie pomiędzy 1808,88 zł a 2853,96 zł netto, natomiast kwoty wynagrodzenia zasadniczego 1808,10 zł netto nie przekracza 14% urzędników sądowych oraz 90% innych pracowników tzw. obsługi - napisał NSZZ "Solidarność" niedawno do premiera Morawieckiego.

NSZZ "Solidarność" zwraca uwagę, że skutki braku waloryzacji i nieadekwatność do poziomu zarobków w Polsce, powodują określone konsekwencje. Są nimi odejścia z pracy na niespotykaną dotąd skalę. W latach 2014-2016 odeszło z sądów 17 tys. naszych koleżanek i kolegów, niebędących sędziami. W pierwszej połowie tego roku odeszło ich już ok. 3 tys. Dodają, że dane te nie uwzględniają rozwiązań umów o pracę spowodowanych przejściem na emeryturę. - Taka skala zjawiska, w naszym przekonaniu, poważnie zagraża sprawnemu funkcjonowaniu sądów powszechnych - czytamy w dalszej części listu.

- W trosce o dobro wymiaru sprawiedliwości, sprawne funkcjonowanie polskich sądów powszechnych, apelujemy do Pana o niezwłoczne podjęcie dialogu i wprowadzenie rozwiązań systemowych, dzięki którym pracownicy sądu zajmą należne im miejsce w hierarchii urzędników państwowych. Jesteśmy pracownikami tzw. trzeciej władzy w Państwie i zasługujemy na szacunek, godne warunki życia oraz godziwe wynagrodzenie - napisał związek do prezesa Rady Ministrów.

Oskar Piecuch / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.