pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Gorące tematy

  • 27 grudnia 2017
  • 29 grudnia 2017
  • wyświetleń: 23608

[WIDEO] Stary film dokumentalny z Pszczyny - absolutna perełka!

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne zdjęcia" podaj

W środę rano w sieci pojawił się unikalny film z Pszczyny. Nakręcony w latach 60. XX wieku materiał odkryto w zbiorach AKF Bielsko, a udostępniła go strona Bielski Almanach. Ten krótki i z pozoru prosty film jest wspaniałym dokumentem pokazującym jak wyglądało życie w naszym mieście jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Loading...


Już w pierwszych ujęciach widać, że mamy do czynienia z dokumentem nietuzinkowym. W niektórych fragmentach pojawiają się miejsca, których przyporządkowanie do dzisiejszej zabudowy jest dość skomplikowane. Ale po kolei.

Najpierw operator skupił się na dzisiejszej ulicy Bankowej (w tle można dostrzec budynek przy dzisiejszej ulicy Piwowarskiej 24). Widoczne jest wejście do kultowej kawiarni "Agnieszka". Chwilę później - po krótkiej przerwie widzimy plakaty wywieszone na słupie reklamowym - przenosimy się na rynek i spoglądamy w stronę ulicy Piastowskiej, a następnie kamera robi przejazd po wschodniej pierzei rynku. Następnie autor pokazuje nam południową część najważniejszego placu w Pszczynie.

Potem kamerzysta pojawia się na ulicach: Warownej, Strażackiej i najprawdopodobniej Piwowarskiej (Dom Kultury). Chwilę później film przenosi nas na Starą Targowicę widzianą od strony dzisiejszej ulicy Bolesława Chrobrego. To miejsce prezentowało się jeszcze kilkadziesiąt lat temu zupełnie inaczej niż obecnie, warto zwrócić uwagę na zieleń wokół placu (dziś parkingu). Kto z Was to pamięta?

Kolejnym punktem jest ulic Piekarska (z widokiem w stronę ulicy Warownej). Za moment oglądamy już mężczyzn pod budynkiem kina, wówczas jeszcze pod nazwą "1 Maja". Kilka spojrzeń na repertuar, który mówi nam, że właśnie wyświetlany jest na dużym ekranie film "Ciao, ciao bambina" z 1959 roku (na plakacie pojawia się błędna nazwa z wyrazem "bambino"). Z afiszu dowiadujemy się, że to film dozwolony dla widzów od lat 16.

Potem powracamy na pszczyński rynek i toczące się tutaj codzienne życie. Podziwiamy charakterystyczny budynek ratusza, by po chwili uwagę naszą mogła przykuć ustawiona na placu informacja "1000 szkół na Tysiąclecie" (plan inwestycyjny przygotowany z okazji 1000-lecia państwa polskiego). W ostatnich fragmentach autor pokazuje nam jeszcze z zewnątrz kawiarnię "Pszczynianka" oraz pijalnię soków. Film wieńczy ujęcie z rynku w stronę Muzeum Zamkowego i Bramy Wybrańców.

new / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne zdjęcia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne zdjęcia" podaj