pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Gorące tematy

  • 21 grudnia 2017
  • 24 grudnia 2017
  • wyświetleń: 17792

Co dalej z pszczyńskim szpitalem? Starostwo ma kilka scenariuszy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie" podaj

Czy powiat pszczyński ma plany zerwania umowy dzierżawy budynku szpitala spółce Dializa? W uchwale budżetowej na 2018 rok w rozdziale dotyczącym gospodarki gruntami i nieruchomościami po stronie przychodów zniknął (w porównaniu do lat ubiegłych) zapis o wpływach z tego tytułu. Starosta zapewnia jednak, że nie są prowadzone żadne działania zmierzające w kierunku zaprzestania współpracy z Centrum Dializa.

szpital, korfantego, wodna wieża
Co dalej z pszczyńskim szpitalem? Starostwo ma kilka scenariuszy · fot. pless.pl


Umowa pomiędzy Starostwem Powiatowym w Pszczynie a Centrum Dializa obowiązuje od marca 2011 roku. Podpisana została na kolejne 20 lat. Za dzierżawę spółka płaci miesięczny czynsz w wysokości 285 tysięcy zł netto. Od początku kwota z tego tytułu miała być wykorzystywana do spłaty zobowiązań, które na dzień 31 grudnia 2010 roku wynosiły 25 milionów złotych.

W tym roku po raz pierwszy zdarzyło się, że Centrum Dializa miało zaległości w opłaceniu czynszu, jednak po interwencji ze strony starostwa, należności zostały uregulowane. - 10 października wystosowaliśmy pismo do Centrum Dializa. Po tym czasie odbyły się dwa spotkania z zarządem spółki, gdzie postawiłem bardzo jasny komunikat - jeżeli w ciągu dwóch miesięcy nie zostaną uregulowane wszystkie zaległości, to od 10 grudnia zaczynamy procedurę rozwiązania umowy. Do 9 grudnia wpłynęły jednak pieniądze. Na ten rok wszystko jest więc uregulowane - informuje starosta Paweł Sadza.

W uchwale budżetowej na 2018 rok w rozdziale dotyczącym gospodarki gruntami i nieruchomościami po stronie przychodów zniknął jednak (w porównaniu do lat ubiegłych) zapis o przyszłych wpływach z tego tytułu. W związku z tym w kuluarach pojawiły się głosy, że być może starostwo rozważa rozwiązanie obowiązującej umowy z Centrum Dializa. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy starostę Pawła Sadzę, który rozwiewa wątpliwości.

- Po stronie dochodów nie ma ujętych 2 mln 400 tys. złotych z dzierżawy majątku szpitala. Ta decyzja to wyłącznie przezorność podyktowana wielokrotnymi kontaktami z Narodowym Funduszem Zdrowia i naszymi doświadczeniami ze spółką Centrum Dializa. To właśnie ostrożność spowodowała ten krok w tył i działania w kierunku zabezpieczenia i skonstruowania budżetu bez dochodów ze spółki Centrum Dializa. Daliśmy radę, nie ograniczając inwestycji, więc uważam, że spełniliśmy nasze zadanie w zakresie konstrukcji budżetu na piątkę z plusem - podsumowuje starosta Paweł Sadza.

starosta Paweł Sadza
Starosta zapewnia, że nie są prowadzone żadne działania zmierzające w kierunku zaprzestania współpracy z Centrum Dializa · fot. Powiat


Głosy przywrócenia zarządzania szpitala w ręce Starostwa Powiatowego były słyszalne niemal od samego początku trwania umowy ze spółką z Sosnowca. Wielokrotnie uwagi pod adresem Dializy w kwestii jakości funkcjonowania placówki podnosili pacjenci i ich rodziny, a sprawa szpitala z Pszczyny poruszana była także przez ogólnopolskie stacje telewizyjne.

- Radni niejednokrotnie zarzucali nam, że nie mamy przygotowanych scenariuszy. Owszem, my nie mamy ich spisanych, ale jest ich bardzo wiele i mam je przygotowane w głowie. Jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność. Póki co nie ma jednak podstaw do tego, żeby jakiekolwiek działania rozpocząć - zapewnia starosta Paweł Sadza.

Decyzja o powrocie placówki pod skrzydła powiatowej jednostki samorządowej nie byłaby pierwszą w Polsce. Jesienią takie działanie rozpoczęli radni powiatu opatowskiego. Tam politycy byli w tej sprawie jednomyślni.

szpital, dializa
Co dalej z pszczyńskim szpitalem? Starostwo ma kilka scenariuszy · fot. pless.pl

new, BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szpital w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie" podaj