pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Gorące tematy

  • 9 grudnia 2017
  • 13 grudnia 2017
  • wyświetleń: 16498

[ANKIETA] Wybory za niecały rok. Kto zostanie burmistrzem Pszczyny?

W cieniu sejmowych prac nad projektem zmian w kodeksie wyborczym, po raz pierwszy przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi pokusiliśmy się o wysondowanie nastrojów politycznych pszczynian. Czy Dariusz Skrobol powinien ponownie zostać wybrany na burmistrza Pszczyny?W Sejmie toczą się prace nad zmianami w kodeksie wyborczym. Z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości powstał projekt, który zakłada m.in. wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Politycy PiS-u wycofali się z pierwotnego pomysłu wprowadzenia wstecznej dwukadencyjności. Oznacza to, że po wprowadzeniu zmian, znów w wyborach samorządowych na burmistrza Pszczyny będzie mógł wystartować Dariusz Skrobol. Wybory samorządowe odbędą się najprawdopodobniej 4 listopada 2018 roku.

Wybory samorządowe 2014
Dariusz Skrobol znów zostanie wybrany na burmistrza Pszczyny? · fot. Andrzej Grynpeter


Obecny gospodarz gminy jeszcze nie określił czy wystartuje w wyścigu o fotel burmistrza, jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że Dariusz Skrobol będzie ubiegał się o reelekcję.

Inaczej jest w przypadku największego konkurenta Dariusza Skrobola w ostatnich wyborach samorządowych. Starosta pszczyński Paweł Sadza zapowiedział, że w przyszłorocznych wyborach samorządowych nie zamierza ubiegać się o stanowisko burmistrza.

Kto zatem zostanie kontrkandydatem Dariusza Skrobola? Wszystko wskazuje na to, że swoich kandydatów wystawi zarówno Prawo i Sprawiedliwość, jak i Platforma Obywatelska. W przypadku tej pierwszej partii rozważane są kandydatury przewodniczącego pszczyńskiego koła PiS - Grzegorza Gaży oraz członka zarządu - Czesława Monia.

Wybory samorządowe 2014
Czesław Moń był kandydatem PiS-u na burmistrza w 2014 roku · fot. Andrzej Grynpeter


O dwóch nazwiskach mówi się także w kontekście kandydatów Platformy Obywatelskiej. Na giełdzie nazwisk często wymieniany jest obecny zastępca burmistrza Grzegorz Wanot, szef powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej RP. Poważnie rozważana jest także kandydatura byłego posła i senatora Sławomira Kowalskiego, a obecnie dyrektora Pszczyńskiego Zarządu Edukacji.

Sławomir Kowalski
Sławomir Kowalski podczas kampanii wyborczej w 2015 roku · fot. pless.pl


Nie wiadomo czy inne partie rozważają zgłoszenie swoich kandydatów na burmistrza Pszczyny. Być może, tak jak to miało miejsce w 2014 roku, pojawią się też inni, niezależni kandydaci.

W naszej ankiecie, w której pytamy o to "kto powinien zostać burmistrzem Pszczyny w 2018 roku", uwzględniliśmy kandydaturę obecnego burmistrza Pszczyny oraz kandydatów z największych sejmowych ugrupowań: Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej, Kukiz'15, Nowoczesnej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Głosowanie w ankiecie trwa do czwartku 14 grudnia.

ab / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.