Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 8 grudnia 2017
  • 11 grudnia 2017
  • wyświetleń: 25002

Tradycja kultywowana w Łące. Po wsi chodziły bandy Mikołajowe

Zgodnie z tradycją, w pierwszą niedzielę po 6 grudnia w Łące obchodzony jest odpust ku czci św. Mikołaja, patrona kościoła. Również w tym roku, 10 grudnia, po uroczystej Mszy Św. o godzinie 11.00 na ulice sołectwa wyszły bandy Mikołajowe, by rozdawać dzieciom cukierki, straszyć dziewczęta i tańczyć z kobietami.

Bandy mikołajowe w Łące - 10.12.2017 (galeria internautów) · fot. Tito, Robcio, Tomasz Ziobro, MaTTeusz, Żaneta, Xyz


W skład każdej bandy wchodzą: święci, tj. ksiądz, biskup i Mikołaj, banda: diabły, kozy, śmiertki, a także Żyd i baba oraz orkiestra. Każda z postaci odgrywa jakąś rolę. I tak, zadaniem świętych jest przybliżenie mieszkańcom tradycyjnych pieśni o Świętym Mikołaju, a także wręczenie dzieciom cukierków. Po ich wyjściu do domu wpadają diabły, kozy i śmiertki, które porywają kobiety do tańca.

Ostatni wkraczają Żyd - podejmuje próby handlowania z gospodarzami - oraz baba - musi zapewnić swoim kompanom pożywienie. Całość urozmaicają przygrywki orkiestry.BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.