Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 8 grudnia 2017
  • 9 grudnia 2017
  • wyświetleń: 18176

[ZDJĘCIA] Prezydent Andrzej Duda odwiedził górników "Pniówka"

W czwartek górników kopalni w Pawłowicach odwiedził prezydent RP, Andrzej Duda. Najważniejsza osoba w państwie zapewniała pracowników "Pniówka", że górnictwo trzeba nie tylko zabezpieczać, ale i rozwijać, nawet jeśli trendy gdzie indziej są inne, bo stan górniczy będzie Polsce potrzebny nie przez dziesięciolecia, ale setki lat.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w kopalni "Pniówek" w Pawłowicach - 07.12.2017 · fot. Jakub Szymczuk / KPRP


- Górnicy są bracią wyjątkową, ludźmi, którzy na co dzień zajmują się pracą niezwykle ciężką i trudną, dla wielu niewyobrażalną - powiedział Andrzej Duda w wystąpieniu do górników zgromadzonych na barbórkowej biesiadzie. Zaznaczył, że to stan i służba godna szacunku. - Rzeczpospolita musi dbać o górników, dbać o polskie górnictwo, to zadanie rządzących i moje jako Prezydenta. My nie mamy cenniejszego bogactwa niż węgiel - powiedział.

- Musimy prowadzić badania nad węglem, nad nowymi technologiami, aby były czystsze dla środowiska, ale musimy polskie górnictwo nie tylko zabezpieczać, ale i rozwijać, nawet jeżeli trendy gdzie indziej są inne, bo my mamy największe złoża w Europie - dodał.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że "pokolenia polskich górników walczyły o to, żeby bezpieczeństwo energetyczne Rzeczypospolitej było zachowane". - Walczyli o bezpieczeństwo, ale walczyli też i wolność, a niektórzy z nich oddali za tę wolność życie - powiedział Prezydent, przywołując śmierć 9 górników z kopalni Wujek w Katowicach podczas pacyfikacji tego strajkującego zakładu na początku stanu wojennego.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w kopalni "Pniówek" w Pawłowicach - 07.12.2017 · fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach


W kontekście jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wspomniał rolę Wojciecha Korfantego i innych powstańców śląskich, którzy w trzech powstaniach bili się o to, żeby Górny Śląsk był polski, o czym Andrzej Duda mówił w swoim okolicznościowym orędziu we wtorek w Sejmie. Zobacz także:
Orędzie Prezydenta RP przed Zgromadzeniem Narodowym

Na koniec Prezydent zadeklarował, że przyjmie ze strony górników zgromadzonych na biesiadzie "nawet najcięższy dowcip". Podczas górniczych karczm piwnych, w których zgodnie z tradycją uczestniczą tylko mężczyźni, obowiązuje określony rytuał, króluje rubaszny żart i piosenka. Andrzej Duda podziękował górnikom za zaproszenie i "możliwość takiego prawdziwie męskiego spotkania". Na zakończenie Prezydent RP otrzymał od KWK "Pniówek" figurkę św. Barbary oraz kilof.

W Spotkaniu Gwarków udział wzięli także: gospodarze spotkania - dyrekcja KWK "Pniówek" i władze Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., do której należy kopalnia. Byli również przedstawiciele samorządu: wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i wójt gminy Pawłowice Franciszek Dziendziel.

new / pless.pl, źródło: prezydent.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.