Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 2 grudnia 2017
  • 5 grudnia 2017
  • wyświetleń: 7467

[WIDEO] Bergisch Gladbach - miasto partnerskie zaprasza pszczynian!

Blisko 25 lat temu Pszczyna podpisała swoją pierwszą umowę partnerską, z miastem Bergisch Gladbach. Do dnia dzisiejszego obydwa miasta mają wiele podobieństw i wiele je łączy, obie strony mają nadzieję, że miniony czas to dopiero preludium do jeszcze bliższej współpracy między mieszkańcami. Przed kilkoma dniami w Bergisch Gladbach powstało Stowarzyszenie na rzecz promocji partnerstwa miast Pszczyna - Bergisch Gladbach. Sprawdziliśmy jak wygląda współpraca obu miejscowości i co niemiecka może zaoferować pszczynianom.Bergisch Gladbach jest oddalone od Pszczyny o niewiele ponad tysiąc kilometrów. Przypomina o tym tabliczka zlokalizowana na Rondzie Miast Partnerskich. Czy jednak wiedza pszczynian o wieloletnim partnerze jest większa? We współpracy z niemieckim partnerem postanowiliśmy Wam nieco przybliżyć sylwetkę drugiej strony.

Bergisch Gladbach, Pszczyna
Spotkanie przedstawicieli Pszczyny i Begisch Gladbach pod niemieckim ratuszem · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Umowa pomiędzy Bergisch Gladbach i Pszczyną została podpisana 24 kwietnia 1993 roku. Oba miasta współpracują pod kątem wymiany doświadczeń oraz grup młodzieżowych. Gośćmi w Niemczech byli już także słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Mieszkańcy niemieckiego partnera gościli z kolei u nas podczas majowych Daisy Days.

Bergisch Gladbach, Pszczyna
Spotkanie dziennikarzy pszczyńskich mediów oraz przedstawicieli prasy z Bergisch Gladbach · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Pszczyna tak bardzo spodobała się odwiedzającym naszą miejscowość Niemcom, że przed kilkoma laty zdecydowali się na założenie nieformalnego związku przyjaciół naszego miasta. Kilka dni temu grono to sformalizowało się i powstało stowarzyszenie non-profit. Jego prezesem został Klaus Faber, od dawna działający na rzecz poszerzenia współpracy naszych miejscowości.

Niebawem stworzona ma zostać wystawa poświęcona obydwu miastom. Przy coraz większej współpracy samej mieszkańców jest również szansa, że podobna organizacja powstanie w Pszczynie. W międzyczasie Bergisch Gladbach zaprasza pszczynian w odwiedziny do siebie.

Bergisch Gladbach, Pszczyna
Od lewej: Grzegorz Wanot - zastępca burmistrza Pszczyny, Josef Willnecker - zastępca burmistrza Bergisch Gladbach, Holger Pfleger - były burmistrz Bergisch Gladbach, który podpisywał umowę partnerską oraz Dariusz Skrobol - burmistrz Pszczyny · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Bergisch Gladbach to miejscowość położona w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, zamieszkana przez około 100 tysięcy osób. Podobnie jak Pszczyna ma swój skansen w postaci interesującego Muzeum Papieru i Park Miejski, gdzie można pospacerować, pobiegać, a nawet popływać na kajakach.

Atrakcyjnym miejscem do spędzania wolnego czasu jest też centrum miasta. Dla osób spragnionych relaksu w postaci spa przygotowano ośrodek Mediterana. W miejscowości znajdują się liczne obiekty sportowe: stadion, całoroczne lodowisko, pole golfowe.

Miasto słynie z wielkiej tolerancji. Znajdują się tutaj kościoły wielu wyznań, ośrodek dla uchodźców, a przybysze chętnie się asymilują. Bergisch Gladbach podkreśla to również współpracując nie tylko z Pszczyną, ale również z izraelską Ganei Tikvą, palestyńską Beit Jalą, cypryjskim Limassolem, litwińskim Mariampolem, francuskimi Joinville-le-Pont i Bourgoin-Jallieu, holenderskim Velsen i angielskim Luton.

Bergisch Gladbach - miasto partnerskie Pszczyny · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Jedną z dzielnic Bergisch Gladbach jest Bensberg, do 1974 roku samodzielne miasto. Tu znajduje się drugi ratusz miejski, odbywają się posiedzenia radnych. Sam budynek zasługuje na szczególną uwagę. Kiedyś był tutaj średniowieczny zamek obronny, w XX wieku został on przebudowany na podstawie odważnego projektu Gottfrieda Böhma. To w swoich czasach jeden z najnowocześniejszych urzędów w Niemczech, a już na pewno do dziś jeden z najbardziej oryginalnych. Z budynku rozciąga się wspaniały widok na miasto i Kolonię. Tuż obok znajduje się Muzeum Górnictwa, Rzemiosła i Handlu.

Innym z zabytków będącym wizytówką Bensberg jest nowy zamek, w którego architekturze zauważalne są wpływy francuskie. Dziś mieści się tutaj luksusowy hotel oraz restauracje. Przy obiekcie jest również piękny ogród, z którego widać między innymi wieżę zabytkowego kościoła św. Mikołaja.

Bensberg · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


W pobliżu miasta partnerskiego Pszczyny znajduje się miejscowość Odenthal. Pomiędzy zielonymi wzgórzami znajduje się jedna z najpiękniejszych świątyń w tej części Niemiec, gotycki kościół budowany od 1259 roku do XIV wieku, zwany katedrą w Altenbergu. Odbywają się tu nabożeństwa zarówno protestanckie, jak i katolickie. Regularnie mają też miejsce koncerty organowe.

Poza funkcją religijną okolice Odenthal są atrakcyjnym punktem dla osób zainteresowanych rekreacją. Wśród mieszkańców i turystów to popularne miejsce spacerowe oraz na inny aktywny wypoczynek, np. bieganie i nordic walking.

Odenthal i katedra w Altenbergu · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Największym miastem w pobliżu Bergisch Gladbach jest Kolonia. Obie miejscowości łączy szybka kolej. Wizytówką miasta jest wspaniała gotycka katedra i olbrzymi most Hohenzollernów, na którym zakochani wieszają dziś kłódki. Historia Kolonii sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego, o czym przypominają zabezpieczone ruiny, tunele czy odsłonięty trakt.

Największe miasto Nadrenii Północnej-Westfalii ma jednak do zaoferowania jeszcze więcej. Aż roi się tutaj od zabytkowych kościołów muzeów. Wielbicieli malarstwa zainteresuje między innymi Wallraf-Richartz-Museum, a najmłodszych Muzeum Czekolady. Sporo również jest miejsc do odpoczynku na świeżym powietrzu, zwłaszcza w sąsiedztwie rzeki. Oczywiście sporo jest też lokali gastronomicznych z dobrą kuchnią i trunkiem. Co ciekawe, Kolonia jest miastem partnerskim Katowic.

Kolonia · fot. Oskar Piecuch / pless.pl

Oskar Piecuch / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.