Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 18 listopada 2017
  • 20 listopada 2017
  • wyświetleń: 10950

Monika Kubica z Pszczyny buduje biblioteki w Tanzanii. Możesz pomóc!

Monika Kubica pochodzi z Pszczyny i od kilku lat jest wolontariuszką Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego "Młodzi Światu". Wspólnie z Katarzyną Caban pracuje przy budowie, remoncie oraz urządzaniu bibliotek w dwóch miejscach - Dodomie i Didia w Tanzanii. Jednak aby projekt został zakończony pomyślnie, potrzebne im są... książki! W ich imieniu prosimy o wsparcie tej szlachetnej inicjatywy!

Monika Kubica buduje biblioteki w Tanzanii · fot. archiwum swm.pl


Po szczęśliwym zakończeniu projektu "Wykończymy szkołę w Kenii" Monika Kubica udała się do Tanzanii, gdzie w miejscowościach Dodoma oraz Didia pomaga przy budowie i urządzaniu bibliotek dla uczniów.

- Dziękuję wszystkim za okazaną pomoc z zeszłorocznej zbiórce na szkołę w Kenii! Wspólnie udało nam się wyposażyć klasy. Wdzięczność i radość z widoku uczącej się młodzieży motywuje nas do kolejnych działań - tym razem w Tanzanii. W dwóch szkołach średnich, skupiających głównie najbiedniejszych uczniów, staramy się pomóc w dostępie do szkolnych podręczników. Ucząca się tu młodzież posiada niewiele - mundurek szkolny, kilka zeszytów. Książki do nauki w szkolnej bibliotece to tutaj naprawdę dobry pomysł - pisze do czytelników naszego portalu Monika Kubica.

Dodoma, dziedziniec szkoły średniej
Dodoma, dziedziniec szkoły średniej · fot. archiwum swm.pl


Do tej pory w Didia powstało nowe piętro w budynku biblioteki, w którym pojawią się sale do nauki. W Dodomie pomieszczenie, w którym znajdowała się biblioteka, zostało powiększone i odnowione - świeżo pomalowane ściany i nowe półki, miejsce do nauki. Brakuje już tylko... książek.

- Najbardziej nie możemy doczekać się momentu, w którym będziemy mogli zobaczyć (i powąchać - miłośnicy nowych książek wiedzą, o co chodzi!) nowe podręczniki do bibliotek. Na wyposażeniu, którym szkoły dysponują, można odnaleźć takie perełki jak magazyny z 1960 roku przywiezione przez misjonarzy, ale dużo trudniej natknąć się na aktualne książki do fizyki albo matematyki - informuje Monika.

Salezjańska szkoła w Didia
Salezjańska szkoła w Didia · fot. archiwum swm.pl


Tych, którzy chcieliby włączyć się w zakup podręczników dla uczniów z Tanzanii zapraszamy na stronę Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego. Ufundowanie podręcznika to koszt ok. 30 zł, a cała kwota potrzebna na projekt to 11.500 zł.

- Czy kolejny raz pokażemy, że potrafimy i zbierzemy całą kwotę? Wierzymy, że tak i że nawet mając niewiele, warto podzielić się z tymi, którzy mają jeszcze mniej. A tych, którzy myślą o byciu wolontariuszem - zapraszamy do SWM Młodzi Światu! Pszczyńska reprezentacja od lat pozytywnie zaznacza się swoją liczną obecnością w wolontariacie - i oby tak dalej - zachęca Monika Kubica.

Monika Kubica buduje biblioteki w Tanzanii
Monika Kubica buduje biblioteki w Tanzanii · fot. archiwum swm.pl


Projekt "Narzędzia dla Rozwoju. Podniesienie poziomu edukacji średniej i zawodowej w regionach Dodoma i Shinyanga w Tanzanii przez modernizację i doposażenie bibliotek oraz program szkoleniowy w szkołach w Dodomie i Didia" jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Polska Pomoc 2017.

BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.