Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 13 listopada 2017
  • wyświetleń: 6290

Ksiądz z Kobióra uhonorowany przez prezydenta Orderem Orła Białego

Ks. Bernard Czernecki został uhonorowany przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego

Ks. Bernard Czernecki, prezydent Andrzej Duda
Ks. Bernard Czernecki (w mundurze górniczym) został uhonorowany przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. · fot. UG Kobiór


Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z Narodowym Świętem Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uhonorował najwyższym odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego Księdza Prałata Bernarda Czerneckiego, aktora Franciszka Pieczkę i rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego. Prezydent, wręczając order ks. Czerneckiemu mówił o nim, że jest "synem śląskiej ziemi, Ślązakiem z krwi i kości, który mówił zawsze o sobie: jestem Polakiem". Którego rodzina walczyła o Polskę i o polski Śląsk i, który później swoją służbą duchową cały oddał się ludziom pracy, górnikom, którzy chcieli pracować dla Polski, ale chcieli pracować dla Polski wolnej".

Odznaczenie ks. Czerneckiego zostało przyznane w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej jako niezłomnego kapelana "Solidarności", wspierającego duchowo i materialnie polskich górników, krzewiącego ideę walki o Polskę niepodległą i sprawiedliwą, a także za pogłębianie i propagowanie postaw patriotycznych.

new / pless.pl, źródło: UG Kobiór

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.