Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 7 listopada 2017
  • 8 listopada 2017
  • wyświetleń: 11778

Obiecujące wyniki wydobycia gazu w powiecie. Będa kolejne odwierty!

W poniedziałek, 6 listopada w Gilowicach odbyła się oficjalna prezentacja nowego rozwiązania technologicznego opracowanego przez PGNiG.W ciągu dziewięciu miesięcy testowego wydobycia z pokładów węgla w Gilowicach uzyskano ponad 790 tys. metrów sześciennych metanu. Przepływy gazu osiągnęły stabilny poziom ok. 5 tys. metrów sześciennych na dobę. Spółka planuje nowe odwierty.

- Projekt w Gilowicach to pierwszy krok do rozwoju technologii wydobycia metanu z pokładów węgla w znacznie szerszej skali - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski. - Chcemy, aby upowszechnienie tej technologii skutkowało zwiększeniem potencjału wydobywczego gazu w Polsce nawet o miliard m sześc. gazu rocznie - poinformował. Minister dodał, że w ten sposób ograniczymy zależność od importu surowców z zagranicy z pozytywnym skutkiem dla gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego kraju.

- Wyniki są bardzo zachęcające. To dobra wiadomość dla Polski, dla mieszkańców Śląska i PGNiG - mówi Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA. - W przyszłości metan w pokładach węgla może być ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego kraju w oparciu o eksploatację własnych zasobów węglowodorowych. Odmetanowanie kopalń wpłynie również zasadniczo na poprawę bezpieczeństwa pracy górników. Pozwoli też ograniczyć emisję metanu, agresywnego gazu cieplarnianego, do atmosfery - wyjaśnia prezes Woźniak.

Oficjalna prezentacja nowego rozwiązania technologicznego opracowanego przez PGNiG - 06.11.2017 · fot. PGNiG


Według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego, który jest partnerem PGNiG w projekcie badawczym realizowanym w Gilowicach, wydobywalne zasoby metanu w złożach węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym wynoszą ok. 170 mld m sześc. - To bardzo duży, do tej pory praktycznie niewykorzystany, potencjał. Większy niż udokumentowane zasoby polskich złóż gazu ziemnego. Produkcja metanu z węgla metodami wiertniczymi  powinna być ważnym uzupełnieniem krajowego bilansu energetycznego. Liczymy na współpracę z kopalniami i całym sektorem węgla kamiennego - mówi dr Janusz Jureczka, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB.

- W marcu uzyskaliśmy koncesję na rozpoznawanie i poszukiwanie a także wydobycie metanu z pokładów węgla na obszarze prawie 19 km kw. Obszar koncesji obejmuje tereny gmin Miedźna, Bojszowy, Pszczyna oraz miasta i gminy Brzeszcze. Wiosną przyszłego roku planujemy tutaj kolejne odwierty - dodaje Piotr Woźniak.

PGNiG i PIG-PIB rozpoczęły projekt badawczy w Gilowicach we wrześniu 2016 roku. Celem prac jest przede wszystkim zbadanie możliwości intensyfikacji produkcji metanu z pokładów węgla z użyciem techniki szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowaniu do odwiertu płynu rozszczelniającego skały (w tym przypadku węgiel i skały otaczające), w których uwięziony jest gaz. PGNiG zdobyło doświadczenie w stosowaniu tej metody w trakcie poszukiwań gazu łupkowego.

Choć wydobycie metanu z pokładów węgla jest prowadzone w wielu krajach na świecie, w Polsce nikt do tej pory nie podjął się go na szerszą skalę. Stosowane są jedynie zabiegi usuwania metanu uwolnionego w trakcie eksploatacji kopalni. Wykorzystanie metody testowanej w Gilowicach pozwoli pozbyć się dużej części gazu jeszcze przed rozpoczęciem prac górniczych. W znacznym stopniu zmniejszy to zagrożenie metanowe w kopalniach.

new / pless.pl, źródło: PGNiG

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.