Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 12 grudnia 2016
  • wyświetleń: 12924

Czy pszczyńskie gimnazjum stanie się przedszkolem?

Po ewentualnych zmianach w oświacie, pszczyńskie szkolnictwo również przejdzie niemałą rewolucję. Niewykluczone, że Publiczne Gimnazjum nr 1 zamieni się w... przedszkole. W poniedziałek o 18.00 w tej placówce odbyło się specjalne zebranie poświęcone między innymi tej propozycji.

Publiczne Gimnazjum nr 1 w Pszczynie, PG1
Publiczne Gimnazjum nr 1 w Pszczynie · fot. Andrzej Grynpeter


- Prowadzimy rozmowy z dyrektorami pszczyńskich placówek oświatowych oraz rodzicami uczniów. Chcemy poznać ich opinię, ponieważ edukację czekają poważne zmiany. Nie tylko Pszczyna, ale każda polska gmina musi dostosować szkolnictwo do rozwiązań nowej reformy. Niewątpliwe związane jest to z bardzo trudnymi decyzjami - mówi o spotkaniu burmistrz Dariusz Skrobol.

Burmistrz Pszczyny potwierdza, że pojawił się wariant utworzenia w miejscu PG 1 przedszkola. - Przypomnę jednak, że to tylko jedna z opcji, która wcale nie musi być zrealizowana. Cały czas pracuje kilkunastoosobowy zespół, który powołałem w związku z reorganizacją systemu. Kilkanaście osób związanych z pszczyńskim samorządem i edukacją stara się wypracować najbardziej optymalne rozwiązania - wyjaśnia.

- Musimy mieć na uwadze, jakie zmiany wprowadza reforma. Dzisiaj wiemy, że potrzeba nam co najmniej 15 mln zł. To kwota, której nie mamy, a wygospodarowanie jej zahamuje gminne inwestycje. Sześciolatki, które pozostały w przedszkolach oraz obowiązek zapewnienia od 2017 opieki dla 3-latków, spowodowały, że zabraknie 600 miejsc. Na dostosowanie budynków i ich wyposażenie potrzeba zarówno pieniędzy, jak i czasu. Tutaj również pojawią się problemy. Musimy zdać sobie sprawę ze skali zmian. Gmina musi zapewnić miejsca w przedszkolach i szkołach oraz dostosować się do wymagań stawianych przez administrację rządową. Nie unikniemy trudnych decyzji. Burmistrz zarządzając oświatą musi patrzeć kompleksowo na wszystkie szkoły w gminie w perspektywie kilkunastu lat - tłumaczy Dariusz Skrobol.

W skład komisji dotyczącej oświaty, powołanej przez burmistrza weszli: Barbara Sopot-Zembok - zastępca burmistrza, Artur Krawczyk - skarbnik, Sławomir Kowalski - dyrektor Pszczyńskiego Zarządu Edukacji, Marian Grygier - zastępca dyrektora Pszczyńskiego Zarządu Edukacji, Izabela Bąk - Pszczyński Zarząd Edukacji, Leszek Szczotka - przewodniczący Rady Miejskiej, Krystian Czypek - przewodniczący Komisji Budżetu, Maria Szostak - radna, Grzegorz Kuczera - radny, Marta Wojciechowska-Smolarz - radna, Joanna Skrzypczyk - sołtys Rudołtowic, Marcelina Leki - przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych, Jacek Kubis - przewodniczący Komisji Gospodarki, Renata Dyrda - przewodnicząca Komisji Rewizyjnej, Teresa Gandyk-Bigos - dyrektor PG 1, Bogumiła Fedczyszyn - dyrektor PG 4, Damian Cieszewski - dyrektor ZS 1, Władysław Chrobok - dyrektor ZS nr 2 oraz Jacek Indeka - dyrektor PG 5.

new / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.