Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 15 listopada 2016
  • wyświetleń: 19152

Zabytkowy kościół z Ćwiklic ma 550 lat - zdjęcia i wideo z uroczystości

W niedzielę, 13 listopada w Ćwiklicach, odbyła się uroczystość 550. rocznicy poświęcenia drewnianego zabytkowego kościoła pod wezwaniem św. Marcina.Uroczystej mszy św. dziękczynnej za 550 lat istnienia ćwiklickiej świątyni przewodniczył metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc, któremu przy ołtarzu towarzyszyli ks. proboszcz Sylwester Suchoń, kapelan Prezydenta RP ks. Zbigniew Kras oraz wielu księży okolicznych parafii. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, była senator Maria Pańczyk, a także liczni parafianie parafii św. Marcina w Ćwiklicach.

W trakcie mszy ks. Zbigniew Kras, kapelan Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Dudy, odczytał specjalny list gratulacyjny, z okazji 550 rocznicy powstania kościoła.

Uroczysta msza św. z okazji 550-lecia poświęcenia zabytkowego kościoła św. Marcina w Ćwiklicach - 13.11.2016 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników dzisiejszej uroczystości obchodów 550-lecia zabytkowego kościoła pod wezwaniem św. Marcina z Tours w Ćwiklicach koło Pszczyny. Tutejsza świątynia jest jedną z najstarszych na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Jej początki sięgają 1466 roku, co wykazały niedawno przeprowadzone prace konserwatorskie. Ćwiklicka parafia świętuje dzisiaj patronalny odpust, przede wszystkim jednak swój jubileusz, który przypada w roku 1050-lecia Chrztu Polski. Pięć wieków od Mieszkowego chrztu postawiono na dębowych podwalinach kościół w Ćwiklicach, którego bryłę i urokliwe wnętrze możemy podziwiać do dziś.

Wystarczy choćby spojrzeć na splendor ściennych malowideł czy ołtarzowy tryptyk, który przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem w otoczeniu św. Marcina - patrona parafii i św. Stanisława ze Szczepanowa. Cieszę się, że są w Polsce miejsca, może mało znane, ale nie mniej piękne i ciekawe jak te, które najczęściej odwiedzają turyści.

Gratuluję Księdzu Proboszczowi i parafianom doprowadzenia do końca renowacji kościoła. Możemy być dumni, że są w naszej Ojczyźnie takie wspaniałe zabytki oraz ludzie, którzy dbają o ich odnawianie i utrzymanie. Należy do nich właśnie Państwa wspólnota parafialna. Jestem przekonany, że ta świątynia ma wielkie znaczenie dla miejscowej społeczności, dla jej dziejów i kultury. To przecież miejsce, w którym ćwikliczanie spotykają się od pokoleń, aby nie tylko modlić się, ale być ze sobą, nawzajem sobie pomagać i rozumieć.

Księdzu Proboszczowi, władzom samorządowym oraz wszystkim mieszkańcom Ćwiklic i gościom uroczystości życzę udanych obchodów oraz wszelkiej pomyślności. Pragnę także podziękować Państwu, zwłaszcza Kołu Gospodyń Wiejskich za życzliwość i przekazany obraz, przedstawiający ćwiklicki kościół.
Życzę Państwu jak najliczniejszych powodów do dumy, satysfakcji i radości z Państwa rodzinnej miejscowości i własnego państwa - z wszelkiego dobra, które się w nim dzieje, z naszych wspólnych sukcesów.

Z wyrazami szacunku - Andrzej Duda


Uroczysta msza św. z okazji 550-lecia poświęcenia zabytkowego kościoła św. Marcina w Ćwiklicach - 13.11.2016 r.
Uroczysta msza św. z okazji 550-lecia poświęcenia zabytkowego kościoła św. Marcina w Ćwiklicach - 13.11.2016 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Wręczył on także na ręce ks. proboszcza Sylwestra Suchonia, prezent od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, drewnianą figurę św. Anny Samotrzeciej. Z kolei Burmistrz przekazał ks. arcybiskupowi Wiktorowi Skworcowi, w imieniu swoim i przewodniczącego Rady Miejskiej Leszka Szczotki, pamiątkową szklaną plakietę z sentencją "Z serdecznymi gratulacjami z okazji wspaniałego jubileuszu 550-lecia Kościoła Parafialnego św. Marcina w Ćwiklicach oraz z życzeniami dalszego rozwoju parafii i bożego błogosławieństwa". Uroczystość ubogacił śpiewem pszczyński zespół kameralny Con Fuoco, oraz schola parafialna.

Uroczysta msza św. z okazji 550-lecia poświęcenia zabytkowego kościoła św. Marcina w Ćwiklicach - 13.11.2016 r.
Uroczysta msza św. z okazji 550-lecia poświęcenia zabytkowego kościoła św. Marcina w Ćwiklicach - 13.11.2016 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Drewniany, zabytkowy kościół parafialny pod wezwaniem św. Marcina w Ćwiklicach, wzniesiony na zrębach wcześniejszej świątyni, przez długi czas określano jako powstały na przełomie XVI i XVII wieku. Dopiero ostatnie badania dendrologiczne prowadzone pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków w Katowicach, po tym jak w 2010 roku, powódź zniszczyła podwaliny kościoła, wskazały, że świątynia została zbudowana znacznie wcześniej. Z datowania drewna pobranego z więźby kościoła, okazało się, że ćwiklicką świątynię zbudowano już w latach 1464-1466. Dlatego też kościół św. Marcina stał się jednym z najstarszych drewnianych kościołów zrębowych na Śląsku. Zbudowany pierwotnie w stylu gotyckim, w kolejnych wiekach przechodził wiele przebudów, które spowodowały zatracenie cech gotyckich. Dziś po wielu latach remontu, w czasie którego kościół był dla wiernych zamknięty, udało się wyremontować zasadniczą bryłę kościoła. Pomimo tego jeszcze wiele we wnętrzu jest do wykonania. Barokowe ołtarze, czekają jeszcze na restaurację, zaś w prezbiterium dziś znalazł swe miejsce, pierwotny tryptyk gotycki z roku 1475, przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem w otoczeniu św. Marcina i św. Stanisława ze Szczepanowa.


Uroczysta msza św. z okazji 550-lecia poświęcenia zabytkowego kościoła św. Marcina w Ćwiklicach - 13.11.2016 r.
Kościół św. Marcina w Ćwiklicach - 13.11.2016 r. · fot. Andrzej Grynpeter

Andrzej Grynpeter / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.