Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

 • 15 grudnia 2015
 • 17 grudnia 2015
 • wyświetleń: 6745

Budżet z 6-milionowym kredytem

W czwartek miejscy radni uchwalili budżet gminy Pszczyna na 2016 rok. W ostatniej chwili dokonano kilku zmian w porównaniu do pierwotnego projektu, który był odczytywany przed tygodniem.

pieniądze, kasa, banknoty
Gmina przeznaczy blisko 19 mln złotych na inwestycje · fot. pless.pl


179.075.850 złotych po stronie dochodów, 164.806.187 złotych po stronie wydatków. Tak w dwóch kluczowych liczbach prezentuje się projekt budżetu gminy Pszczyna na 2016 rok. Różnice między dochodami i wydatkami stanowi planowaną nadwyżkę budżetu na kwotę 12,2 mln złotych z przeznaczeniem na wskazane w rozchodach spłaty kredytów i pożyczek.

W 2015 roku gmina nie zaciągnęła kredytu. Niestety przyszłoroczny budżet nie pozwala na taki "luksus". Gmina musi ponownie zaciągnąć zobowiązanie w banku. Tym razem będzie to kredyt w wysokości 6 mln złotych.

Tradycyjnie najwięcej środków - blisko 78,5 mln złotych - zostanie przeznaczonych na cele związane z oświatą. Na pomoc społeczną wydanych zostanie 19 mln złotych. Niewiele mniej, około 17 mln złotych, wyniosą koszty związane z gospodarką komunalną. Administracja publiczna będzie kosztowała ponad 13 mln złotych.

Gmina przeznaczy na inwestycje blisko 19 mln złotych. W projekcie budżetu na 2016 rok zaplanowano 5,5 mln złotych na przebudowę i remonty dróg. Najwięcej środków, aż 4,2 mln złotych, pochłonie przebudowa ulicy Zbożowej i Sygietyńskiego w Pszczynie, wraz z remontem chodnika w ciągu ulic Paderewskiego, III etap budowy ulicy Jaworowej w Łące (424 tys. zł), III etap rozbudowy ulicy Braci Jędrysików w Pszczynie (500 tys. zł), III etap przebudowy ulicy Miłosza (350 tys. zł).

Autopoprawką burmistrz Pszczyny wprowadził do budżetu na 2016 rok dwie inwestycje: budowę ulicy Lisiej w Studzienicach (kwota 600 tys. zł) oraz modernizację boiska szkolnego Zespołu Szkół nr 2 na osiedlu Stara Wieś (145 tys. zł).

Radni przegłosowali również wniosek Barbary Psik w sprawie przeznaczenia 40 tys. złotych na budowę chodnika wzdłuż ulicy Katowickiej w Piasku (inwestycja miałaby być realizowana wspólnie ze Starostwem Powiatowym). Zgodzili się również, aby z ewentualnych oszczędności sfinansować projekt przebudowy ul. Słonecznej i ul. Dobrawy w Pszczynie z uwzględnieniem ronda na skrzyżowaniu ul. Słonecznej, ul. Marii Skłodowskiej-Curie oraz ul. Dobrawy, a także budowę chodnika na ul. Marii Skłodowskiej-Curie, a także montaż oświetlenia wzdłuż ulic Grenadierów i Braci Jędrysików.

Spore środki na inwestycje mają również trafić do placówek oświatowych. Aż 2,5 mln złotych ma kosztować projekt i termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 1 w Pszczynie. Niemałe środki rzędu 1 mln złotych mają zostać przeznaczone na termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 13 w Wiśle Małej. 340 tys. złotych pochłonie rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 15 w Jankowicach. W projekcie budżetu jest zapisana również kwota 250 tys. złotych na projekt i rozbudowę ZSP w Piasku.

Warto wspomnieć również o innych inwestycjach, na które gmina chce zabezpieczyć środki w przyszłorocznym budżecie:
 • III etap rewitalizacji Parku Pszczyńskiego - 500 tys. złotych,
 • pomoc finansowa dla powiatu pszczyńskiego na wykup gruntów pod centrum przesiadkowe w Pszczynie - 345 tys. złotych,
 • zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Studzionka - 300 tys. złotych,
 • adaptacja i rozbudowa budynku mieszkalnego w Porębie na przedszkole - 250 tys. złotych,
 • dotacja na budowę hospicjum w Pszczynie - 100 tys. złotych,
 • przebudowa oświetlenia na terenie gminy Pszczyna - 100 tys. złotych,
 • projekt przebudowy stadionu miejskiego w Pszczynie - 100 tys. złotych,
 • zagospodarowanie terenu przy ZSP w Studzienicach oraz kontynuacja budowy boiska wielofunkcyjnego - 70 tys. złotych,
 • zagospodarowanie terenu wokół ZSP w Jankowicach - 83 tys. złotych.

new, ab / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.