Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 30 listopada 2015
  • 2 grudnia 2015
  • wyświetleń: 13556

273. urodziny LO im. B.Chrobrego

To już wieloletnia tradycja, że końcem listopada LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie obchodzi swoje święto. Uczniowie wysłuchali interesujących wykładów, a wieczorem bawili się podczas kolejnej edycji Genialnej Imprezy Młodych Piosenkarzy.

święto szkoły
273. urodziny LO im. BolesławaChrobrego · fot. Powiat


Początki szkoły sięgają 1742 r. Zaczęło się od dwóch klas ewangelickiej szkoły miejskiej. W II połowie XIX w. przekształcono szkołę w gimnazjum państwowe niemieckie, a 24 czerwca 1922 r. gimnazjum zostało przejęte przez władze polskie. 28 listopada 1925 r. nadano szkole nazwę Państwowe Gimnazjum im. B. Chrobrego.

- Dokładamy kolejną kartę do historii naszej szkoły. A jakże bogatej - o tym wiemy, bo mamy muzeum szkolne, w którym to wieloletnie bogactwo się znajduje. Dzisiejsza uroczystość to taki most, który łączy nam historię z teraźniejszością i przyszłością - mówiła dyrektor szkoły, Renata Dyrda.

Z okazji Święta Szkoły uczniowie wystąpili w specjalnym programie słowno-muzycznym. Odbył się także konkurs: Historia szkoły i jej patrona. Młodzież wysłuchała wykładów: prof. Ryszard Koziołek mówił o odpowiedzialności człowieka za słowo, dr Zdzisław Pogoda opowiadał o matematyce ze sztuki powstałej, a dr Wiktor Bartol o Hotelu Hilberta.

Święto szkoły - LO im. B. Chrobrego w Pszczynie · fot. Powiat


- Gwara nas ogromnie wzbogaca. Jeżeli możemy sobie pomówić, pofulać, poklachać po naszymu, to nasza psychika jest w dobrej kondycji. Jest wiele powodów przemawiających za tym, żeby gwary czcić, upowszechniać, żeby się ich nie wstydzić. A już dla Ślązaków jest to oczywiste. To zadanie dla nas, upowszechniać gwarę śląską. Godejcie po naszymu! - zachęcał podczas wykładu poświęconemu archaiczności i pięknie śląskiej mowy, prof. Daniel Kadłubiec.

Członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego, Grzegorz Nogły przekazał profesorowi najnowsze wydawnictwo Biblioteczki Ziemi Pszczyńskiej - publikację poświęconą dziejom pielgrzymowickiej oświaty i Karolowi Miarce.

GIMP Reaktwacja 2015 · fot. Katarzyna Main


Wieczorem królowała już tylko muzyka w wykonaniu młodzieży. W Pszczyńskim Centrum Kultury odbyła się kolejna edycja GIPM-u, czyli Genialnej Imprezy Młodych Piosenkarzy. Historia tego przeglądu sięga 1986 r. Reaktywowany został trzy lata temu, na 270-lecie szkoły. Warunek jest jeden - przynajmniej jeden z członków zespołu musi być uczniem "Chrobrego".

W tym roku wystąpiła rekordowa ilość uczestników - aż 11. Gwiazdą wieczoru był Ireneusz Krosny i grupa Tok, a dla publiczności wystąpił także Marcin Staszek, uczestnik programu The Voice of Poland, który wspólnie z Piotrem Czakańskim (pisarz, twórca megawidowisk w Spodku) oraz Damianem Noculą (w 2013 r. z zespołem Serso wygrał GIMP) zasiadł w jury tegorocznej imprezy.

1. nagroda - 600 zł - Lidia Le Thanh
2. nagroda - 400 zł - Łukasz Michalski
Nagroda publiczności: Dezyn Woltura oraz Łukasz Michalski, którzy uzyskali po 30 głosów i podzielili się nagrodą w wysokości 400 zł.
Nagrody w przeglądzie ufundowało Starostwo Powiatowe w Pszczynie.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.