Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 7 listopada 2015
  • 12 listopada 2015
  • wyświetleń: 16038

Spotkanie ws. centrum komunikacji

Do finału zmierza kwestia wykupu gruntów pod centrum przesiadkowe. Prace nad projektem ruszą w I pierwszym kwartale przyszłego roku. Wtedy powinna być też gotowa koncepcja dróg rowerowych, którymi rowerzyści będą mogli przemieszczać się z centrum przesiadkowego do gmin.

Koncepcja centrum przesiadkowego w Pszczynie · fot. Pracownia Modus


Starosta pszczyński, Paweł Sadza spotkał się z zastępcą burmistrza Pszczyny, Grzegorzem Wanotem. Było to robocze spotkanie dotyczące budowy centrum przesiadkowego oraz dróg rowerowych, w którym wzięli także udział pracownicy obu urzędów zajmujący się kwestiami funduszy unijnych i komunikacji.

Zarówno powiat pszczyński, jak i gmina Pszczyna mają wstępnie zarezerwowane środki w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na rozwój zrównoważonego, sprawnego transportu. Przypomnijmy - powiat pszczyński planuje pozyskać 11 mln zł na budowę centrum przesiadkowego i parkingów przy ul. Sokoła.

Na jakim etapie są przygotowania inwestycji? - W tym tygodniu Zarząd Powiatu Pszczyńskiego zapoznał się z protokołem określającym zasady zbycia trzech działek przy ul. Sokoła, których właścicielem są Polskie Koleje Państwowe S.A. By móc przystąpić do projektowania Centrum Przesiadkowego, musimy wykupić część gruntów niezbędnych pod tę inwestycję. Teraz z protokołem zapoznają się w PKP, a zgodę na sprzedaż gruntów musi wydać minister infrastruktury. Początkiem 2016 roku chcemy ogłosić przetarg na wykonanie projektu centrum przesiadkowego, a na IV kwartał 2016 r. planowany jest konkurs w ramach ZIT-ów - mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Spotkanie ws. komunikacji
Spotkanie w Starostwie Powiatowym w Pszczynie · fot. Powiat


Do tego powiat pszczyński i gmina Pszczyna chcą zbudować drogi rowerowe, które poprowadzą od centrum przesiadkowego w kierunku każdej z gmin powiatu pszczyńskiego. Najwięcej kilometrów tych dróg powstanie na terenie gminy Pszczyna, dlatego samorządy podjęły współpracę w tym temacie.

W ramach ZIT-ów możliwe jest sfinansowanie budowy dróg o długości 7 km. Powiat pszczyński przygotuje koncepcję dróg rowerowych do centrum każdej z gmin powiatu pszczyńskiego. Przy drogach powstaną miejsca postojowe, wypożyczalnie rowerów i pozostała niezbędna infrastruktura.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to nowa forma współpracy samorządów współfinansowana ze środków Funduszy Europejskich. Środki na realizację inwestycji pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Powiat pszczyński w ramach ZIT-ów zamierza zrealizować inwestycje i projekty o łącznej wartości ponad 30 mln zł, gdzie dofinansowanie może wynieść niemal 26 mln zł. - Prócz dofinansowania na budowę centrum przesiadkowego, chcemy także pozyskać środki na oświetlenie przejść dla pieszych na drogach powiatowych, termomodernizację basenu Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 czy utworzenie pracowni zawodowych w szkołach - mówi Paweł Sadza.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.