Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Gorące tematy

  • 11 sierpnia 2015
  • 14 września 2015
  • wyświetleń: 46145

Dożynki w Rudołtowicach - zdjęcia

Setki osób zjechały w niedzielę do Rudołtowic, by wspólnie z rolnikami z całego powiatu pszczyńskiego dziękować za tegoroczne zbiory. Rudołtowiczanie wspaniale przystroili z tej okazji swoje sołectwo.

Dożynki gminno-powiatowe 2015 w Rudołtowicach - 13.09.2015 · fot. Andrzej Grynpeter


Dożynki Gminno-Powiatowe rozpoczęła msza św. w kościele św. Marcina w Ćwiklicach, podczas której rolnicy złożyli dziękczynienie za tegoroczne plony. Tuż po niej korowód dożynkowy, przedstawiający dawną pracę na wsi przejechał ulicą Wolności na boisko w Rudołtowicach, gdzie odbyły się dożynki.Tam starostowie dożynek, Małgorzata i Brunon Michalikowie przekazali bochny chleba wypieczone z tegorocznych zbiorów na ręce gospodarzy powiatu i gminy - starosty pszczyńskiego, Pawła Sadzy i przewodniczącej Rady Powiatu, Barbary Bandoły oraz burmistrza Pszczyny, Dariusza Skrobola i przewodniczącego Rady Miejskiej, Leszka Szczotki.

Przystrojone dożynkowo Rudołtowice - 12.09.2015 · fot. Andrzej Grynpeter


- Dziękuję, że dzisiaj możemy się spotkać na tej pszczyńskiej ziemi i wspólnie dziękować za waszą ciężką pracę. Ta rolnicza przedsiębiorczość jest nastawiona na większe ryzyko niż jakakolwiek inna branża, bo rolnik musi zetknąć się z dwoma czynnikami, na które nie ma żadnego wpływu - pogodą i ceną. Jadąc przez Rudołtowice, Rudawki czy Ćwiklice można zobaczyć, jak dużo kreatywności jest w ludziach tej ziemi. To jedne z najpiękniejszych ozdób, jakie do tej pory mogliśmy oglądać na powiatowych dożynkach - podkreślał Paweł Sadza, który wspólnie z burmistrzem Dariuszem Skrobolem zapowiedział, że zrobi wszystko, by ten przekazany przez rolników chleb dzielić sprawiedliwie. - To dzięki rolnikom mamy tego chleba pod dostatkiem - podkreślał burmistrz.

Dożynki gminno-powiatowe 2015 w Rudołtowicach - 13.09.2015 · fot. Marysia Grynpeter


Starostowie dożynkowi, Małgorzata i Brunon Michalikowie od 18 lat prowadzą w Rudołtowicach gospodarstwo rolne, przejęte po rodzicach pana Brunona. Gospodarują na 35 ha i zajmują się hodowlą bydła mlecznego. - Praca rolnika to praca siedem dni w tygodniu, nieraz całą dobę. Teraz, z dożynek na godzinkę też musimy uciec do gospodarstwa - mówili Michalikowie, którzy mają czwórkę dzieci - trzy córki i syna.

Dożynki gminno-powiatowe 2015 w Rudołtowicach - 13.09.2015 · fot. Powiat


Podczas dożynek nagrodzono wyróżniających się rolników powiatu i gminy. Statuetki Żubra Pszczyńskiego za zasługi w działalności na rzecz rolnictwa powiatu pszczyńskiego Paweł Sadza i Barbara Bandoła wręczyli: Wandzie Kubulus (przewodnicząca KGW Góra, która angażuje się w upowszechnianie kultury ludowej oraz tradycji kulinarnych regionu śląskiego), Damianowi Gębale (wspólnie z żoną prowadzi gospodarstwo rolne w Suszcu, od lat angażuje się w prace na rzecz lokalnej społeczności, od 30 lat jest przewodniczącym Gminnej Spółki Wodnej w Suszcu, a od pięciu kadencji zasiada w Radzie Gminy Suszec), Janowi Kurczykowi z Wisły Małej (właściciel jednego z najnowocześniejszych gospodarstw w powiecie pszczyńskim, które powiększył z 40 do ponad 200 ha) oraz Józefowi Wydrze ze Studzionki, który przez 16 lat był prezesem Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Dożynki gminno-powiatowe 2015 w Rudołtowicach - 13.09.2015
Korowód dożynkowy urozmaicił przejazd rowerowy w tradycyjnych strojach. · fot. Marysia Grynpeter


Dariusz Skrobol oraz Leszek Szczotka wręczyli wyróżnienia rolnikom gminy Pszczyna. Otrzymali je: Alina i Krzysztof Baronowie z Wisły Małej, Izabela i Rafał Przybyłowie z Brzeźc, Jadwiga i Franciszek Indekowie z Jankowic, Leszek Grajcarek z Ćwiklic, Anna i Janusz Pieczkowie ze Studzionki, Małgorzata i Brunon Michalikowie z Rudołtowic oraz Izabela i Krzysztof Kuboszkowie z Wisły Wielkiej.

Nagrody przyznał także Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Pszczynie - Ordery Serca Matkom Wsi otrzymały panie z KGW Jankowice, Rudołtowice, Brzeźce i Poręba. Czesław Pitlok został nagrodzony odznaką Za Zasługi dla Kółek Rolniczych.

Dożynki gminno-powiatowe 2015 w Rudołtowicach - 13.09.2015
Nagrody otrzymały także Panie z Kół Gospodyń Wiejskich. · fot. Andrzej Grynpeter


Licznie przybyli mieszkańcy zobaczyli występ dzieci z Rudołtowic, Zespołu Pieśni i Tańca Rudołtowice i Zespołu Ludowego "Ćwikliczanie". Wystąpił także zespół "Gipsy Guitars" z Pawłowic oraz Joanna Bartel. Później scenę przejął zespół "Aplauz". Była też wystawa sprzętu rolniczego, zwierząt i drobnego inwentarza, Powiatowe Pokazy Jeździeckie, stoiska samorządów i instytucji rolniczych. W mig rozeszło się też 700 porcji grochówki, przygotowanej przez strażaków z OSP Pszczyna.

ups / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.