Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Gorące tematy

  • 17 czerwca 2015
  • wyświetleń: 1419

Giganty z Radostowic wydały płytę

W niedzielne popołudnie, w PCK-ulu przy pełnej sali odbył się koncert niezwykły, jedyny w swoim rodzaju. Na scenie prezentowały swoje umiejętności muzyczne artyści w różnym wieku - od dzieci po dorosłych. Duszą tego wydarzenia była wielka (choć nieduża wzrostem) artystka, muzyk, chórmistrz, nauczycielka muzyki pani Katarzyna Machnik.

Promocja płyty w PCKulu


Koncert był zarazem promocją cudownej płyty nagranej przez Chór Dziecięcy i Zespół Instrumentalny Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Radostowicach w gminie Suszec. Płyta zatytułowana jest "Kołysanki". Słyszymy na niej głosiki dziecięce z nienaganną intonacją, dykcją i dynamiką. Towarzyszą im instrumenty szkolne (flety proste, dzwonki, marakasy, tamburyna). Zespół Instrumentalny to cztery rodzaje fletów prostych, które we współbrzmieniu tworzą wielogłosową harmonię. Uczniowie zdobywają te umiejętności na lekcjach muzyki i w sposób niezwykły uwrażliwiają się na jej piękno.

Ze sceny popłynęły kołysanki dawno już zapomniane: ludowa "Nynej ty nynej", kołysanka z XVII wieku "Dobranoc Ci Anusieńku" czy "Idzie niebo ciemna nocą". Zobaczyłam na scenie skupione, uważne, słuchające, pilnujące intonacji i ciekawie ubrane a zarazem uśmiechnięte i radośnie śpiewające Małe Giganty ze Szkoły Podstawowej w Radostowicach - jakże inne od tych z telewizji.

Promocja płyty w PCKulu


Pani Katarzyna Machnik założyła przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie młodziutki Zespół wokalny (gimnazjaliści i licealiści) i kształci, uczy, pokazuje, jak należy śpiewać. Zespół ma już swoja nazwę: "Per Spasso" (znacz. "Ku Uciesze"), i nieźle sobie radzi. Koncert zakończył się występem zespołu Con Fuoco (znacz. "Z ogniem"). O znanym Zespole trudno pisać, bo wiadomo, to profesjonalne brzmiący Zespół Wokalny z 25-letnim stażem.

Wspomnieć należy jeszcze o programie, w którym biorą udział dzieci wraz ze swoja nauczycielką muzyki - "Rozśpiewana Polska"- to otwarcie się na inne chóry, konkurowanie z nimi, ale także koncerty, warsztaty muzyczne i ciekawe wyjazdy. Wszystko to na co dzień "dźwiga" wielka duchem Kasia Machnik, najcenniejsze w jej pracy jest to, że zaszczepia w dzieciach i młodzieży wrażliwość na piękno muzyki.

Jadwiga Masny

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.