Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Gorące tematy

  • 16 maja 2015
  • 18 maja 2015
  • wyświetleń: 9707

Klejnoty dla wyjątkowych kobiet

Łączy je miłość do Ziemi Pszczyńskiej i zaangażowanie w życie społeczne, kulturalne, czy gospodarcze powiatu pszczyńskiego. Aktywne kobiety zostały uhonorowane "Klejnotem Ziemi Pszczyńskiej".

Gala Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej 2015 · fot. Andrzej Grynpeter


Inicjatorem i organizatorem Gali "Klejnot Ziemi Pszczyńskiej" jest Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie we współpracy z powiatem pszczyńskim. Ideą przedsięwzięcia jest wspieranie i promowanie aktywnych postaw społecznych, kulturalnych i zawodowych wśród kobiet naszego regionu.

"Klejnot Ziemi Pszczyńskiej" to odznaczenie przyznawane za szczególne osiągnięcia wyjątkowym kobietom, które poprzez swoją codzienną pracę inspirują i mogą być wzorem do naśladowania dla innych. W tym roku zostało wręczone po raz trzeci.

To przedstawiciele różnych organizacji, instytucji, jednostek, firm, ale także osoby fizyczne zgłaszają kandydatki do odznaczenia. Laureatki w każdej z pięciu kategorii wybrała kapituła na czele ze starostą pszczyńskim, Pawłem Sadzą. W skład kapituły weszły także: przewodnicząca Rady Powiatu Pszczyńskiego - Barbara Bandoła, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Pszczyńskiego - Agata Tucka-Marek, prezes LGD "Ziemia Pszczyńska" - Sylwia Pająk-Figula oraz dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie - Bernadeta Sojka-Jany.

Klejnot Ziemi Pszczyńskiej 1
Aktywne kobiety zostały uhonorowane "Klejnotem Ziemi Pszczyńskiej". · fot. Powiat


- W tym roku były 43 nominacje. To bardzo dużo. Ale mogłoby być ich również więcej, bo aktywnych kobiet, które godzą życie rodzinne, zawodowe i społeczne jest w naszym powiecie wiele - mówiła Bernadeta Sojka-Jany, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie.

Kobietą Społeczną została Małgorzata Kiełkowska, współzałożycielka Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego Karola Miarki w Pielgrzymowicach. - Znaleźć się wśród typowanych do tej nagrody to wielkie wyróżnienie, ale otrzymać tę nagrodę, to naprawdę zaszczyt. Czymże ja na to zasłużyłam? Po prostu pracuję i tyle. Społecznikostwo zaszczepiła we mnie praca nauczyciela. Reprezentuję Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. Karola Miarki i staraliśmy się robić to, czego na wsi brakowało. Staraliśmy się naśladować naszego patrona. Ta nagroda to nie tylko mój sukces, ale i całego stowarzyszenia - mówiła laureatka, która przypominała, że w tym roku obchodzimy 190. rocznicę urodzin Karola Miarki oraz Rok Karola Miarki w Powiecie Pszczyńskim.

Kobieta Obyczajów i Tradycji to Anna Kine z Suszca, która zainicjowała zespół teatralny przy Związku Górnośląskim Koło Suszec, kolekcjonuje śląskie stroje, pielęgnuje pamięć o obrzędach i obyczajach ziemi pszczyńskiej. - Rozpoczęłam pracę społeczną, gdy przeszłam na emeryturę. Brakowało mi szkoły, w której pracowałam 33 lata. Założyłam zespół teatralny w Suszcu i zaczęłam zbierać stroje pszczyńskie - kiecki, jakle, fortuchy, zopaski, co tam który mioł. Co miało przez kumin wylecieć, to się dowiedziały panie i przynosiły mi do domu. Chodzi mi o to, by tradycja nie tylko ze strojami, ale także z obrzędami w naszych miejscowościach trwała. Zachęcam wszystkich, by kultywowali nasze obyczaje - mówiła Anna Kine, która obecnie zbiera materiały do książki.

Kobietą Sztuki i Kultury została Barbara Garus-Wyleżuch z Suszca, dyrygent Chóru Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia im. Jana Orszulika w Strumieniu, założycielka, dyrygent oraz kierownik artystyczny Chóru Kameralnego Canticum i Daisy's Ladies.

Elżbieta Morkisz została laureatką w kategorii Kobieta Biznesu. Od 20 lat prowadzi własną działalność gospodarczą w zakresu florystyki, angażuje się także w działalność charytatywną.

Kobietą Ziemi Pszczyńskiej kapituła wybrała Barbarę Sopot-Zembok, która działa na polu edukacji regionalnej. - Receptą na sukces jest przede wszystkim mieć obok siebie wspaniałą rodzinę i to, że ta rodzina pozwala się rozwijać, pomaga, wspiera i mówi, że warto, że trzeba. A drugie to spotykać wspaniałych ludzi, którzy zawsze pomogą, zainspirują, podają rękę, pozwolą iść dalej - podkreślała.

Laureatki zostały uhonorowane odznaczeniem, którym jest broszka wzorowana na maneli - bransolecie z przełomu XVI i XVII wieku, klejnocie rodu Promnitzów. Przedstawia dwie splecione dłonie, a pomiędzy nimi serce. To wyraz zawierzenia siebie drugiemu człowiekowi.

O tym, że wybór laureatek był bardzo trudnym zadaniem, mówił starosta pszczyński, Paweł Sadza. - Już trzeci raz wyróżniamy kobiety, które są wzorem, dzielą się z nami swoją pasją, które w zaciszu swojego domu, środowiska, robią rzeczy niepowtarzalne, których możemy się uczyć - mówił starosta i zwrócił się do laureatek i nominowanych ze wszystkich trzech lat: - Śląska rodzina, śląskie życie pokazuje, że kobieta pełni niezwykle ważną rolę w domu. To wartość nie do przecenienia. Wszystkie panie ocieplacie wizerunek powiatu pszczyńskiego, dbacie, żeby ten powiat był przyjazny i tak nas też postrzegają. Serdecznie wam za to dziękuję - mówił starosta.

Gala "Klejnot Ziemi Pszczyńskiej" odbyła się w sali lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Uświetnili ją: Zespół Śpiewaczy Niezapominajki z zespołem "2+3" oraz uczniowie Ogniska Muzycznego w Pszczynie. Gwiazdą wieczoru była Alicja Janosz-Niebielecka, pszczynianka, zwyciężczyni I edycji Idola. Alicji towarzyszyli: Bartłomiej Niebielecki oraz Bartek Miarka.

Klejnot Ziemi Pszczyńskiej
Gwiazdą wieczoru była Alicja Janosz-Niebielecka. · fot. Powiat


Sylwetki laureatek

Kobieta Społeczna - Małgorzata Kiełkowska
Małgorzata Kiełkowska emerytowana nauczycielka, przez 16 lat pełniła funkcję dyrektora szkoły najpierw w Brzeźcach a następnie w Pielgrzymowicach. Przez 34 lata pracy pedagogicznej prowadziła działania integrujące szkoły ze środowiskiem lokalnym organizując cykliczne imprezy. Wykazała duże zaangażowanie w końcowym etapie budowy nowej szkoły w Pielgrzymowicach. Współpracowała ze wszystkimi organizacjami pozarządowymi w organizowaniu imprez środowiskowych. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego Karola Miarki w Pielgrzymowicach i od jego założenia w 2003 r. sprawuje funkcje przewodniczącej. Brała udział w opracowaniu i wydaniu albumu "Pielgrzymowice wczoraj i dziś" , broszury "Rzecz o Karolu Miarce". Jako przewodnicząca Stowarzyszenia organizuje wiele kulturalnych spotkań, uroczystości i koncertów dla społeczności lokalnej. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień m.in. Kapituła Nagrody im Karola Miarki uhonorowała zaangażowanie Pani Małgorzaty Kiełkowskiej, z jakim w Pielgrzymowicach kultywuje się pamięć Karola Miarki - ważnej dla śląska postaci.

Kobieta Obyczajów i Tradycji - Anna Kine
Pani Anna Kine jest osobą, która niezwykle aktywnie krzewi kulturę śląską na terenie powiatu pszczyńskiego poprzez m.in kolekcjonowanie tradycyjnych śląskich strojów, szczególnie kobiecych, które podziwiać mogą mieszkańcy całego powiatu. Swoją działalnością zabezpiecza pamięć o obrzędach i obyczajach ziemi pszczyńskiej. Działa w Związku Górnośląskim Koło Suszec, gdzie szczególnie zasłynęła inicjując w 1999 roku amatorski zespół teatralny, który działa aż do dnia dzisiejszego. Jej życie pokazuje jak wiele zainteresowań i działań rozwijała i podejmowała, co bezsprzecznie czyni ją kobietą twórczą, pomysłową i kreatywną. Potrzeba krzewienia kultury i tradycji śląskiej dojrzewała w niej od lat młodzieńczych, a teraz gdy śląska kultura wymaga szczególnego krzewienia i pielęgnowania, Pani Anna jest przykładem godnym do naśladowania, z którego młodsze pokolenia mogą czerpać niezbędne wzorce.

Kobieta Sztuki i Kultury - Barbara Garus-Wyleżuch
Pani Barbara Garus - Wyleżuch to niestrudzony wulkan energii. Pracując z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi dba o szeroko pojętą świadomość muzyczną oraz rozwój w kierunku wrażliwości na sztukę. Od 2009 r. pełni funkcję dyrygenta Chóru Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia. W ramach projektu Stanisław Soyka & Lutnia przygotowała chór do blisko dwuletniej wspólnej trasy koncertowej pod nazwą Silesia Frendship Tour. Jest również założycielką, dyrygentem oraz kierownikiem artystycznym dwóch innych zespołów: Chóru Kameralnego Canticum i Daisy’s Ladies. Ma na swoim koncie liczne nagrody wywalczone wraz z Towarzystwem Śpiewaczy Lutnia, zdobyła m.in. ; - 2012 - III miejsce w Krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Cracovia Cantans; - 2013 - srebrny dyplom w IX Międzynarodowym Festiwalu Chórów Gaude Cantem im. Kazimierza Fobera w Bielsku-Białej.W swojej pracy walczy o zachowanie dziedzictwa kultury lokalnej oraz o propagowanie wielu dziedzin kultury i sztuki. Dbając o swoją najbliższą społeczność ściśle współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Suszcu, gdzie w innowacyjny sposób stara się przekazywać wartości kulturowe i szukać nowych rozwiązań.

Kobieta Biznesu - Elżbieta Morkisz

Pani Elżbieta Morkisz od 20 lat prowadzi własną działalność gospodarczą - początkowo mały kiosk obecnie jest to pawilon handlowy z asortymentem florystycznym i ogrodniczym. Pani Elżbieta Morkisz to wieloletnia, aktywnie zaangażowana działaczka m.in. pełni obecnie funkcję wiceprezesa koła gospodyń wiejskich w Woli. Czynnie uczestniczy w przygotowaniach największych wydarzeń gminnych. Wielka altruistka - w swoich działaniach kieruje się dobrem innego człowieka. Prowadzi bezpłatne warsztaty i pokazy z zakresu florystyki oraz rękodzieła, finansuje i przygotowuje paczki okolicznościowe dla potrzebujących mieszkańców gminy, dofinansowuje kolonie dla dzieci. W opinii mieszkańców gminy jest niepodważalnym autorytetem kobiety dbającej o dobro rodziny, kobiety przedsiębiorczej, kobiety filantropa. Swoją postawą przedsiębiorczą w sposób istotny przyczynia się do upowszechniania działań prowadzących do osiągania sukcesów gospodarczych a swoimi działaniami ma wpływ na otoczenie, jest pozytywnym wzorem godnym do naśladowania.

Kobieta Ziemi Pszczyńskiej - Barbara Sopot-Zembok
Pani Barbara Sopot-Zembok ukończyła studia pedagogiczne na Uniwersytecie Śląskim, kierunek animacja społeczno-kulturalna, ukończyła studia podyplomowe w zakresie historii, edukacji regionalnej, zarządzania szkołą i placówką oświatową oraz Liderów Oświaty. Posiada tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie historii. Przez 12 lat pełniła funkcję dyrektora Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej. Od utworzenia tej placówki starała się aby Ognisko pozytywnie zaistniało w świadomości społeczności oświatowej, dzieci, młodzieży, mieszkańców powiatu. Dzięki inicjatywom pani Barbary Sopot - Zembok Ognisko organizowało szereg działań na rzecz środowiska lokalnego to m.in. projekty w zakresie popularyzacji nauki, języka polskiego, projekty w zakresie przestrzegania praw człowieka. Na uwagę zasługują przedsięwzięcia laureatki na rzecz edukacji regionalnej m.in. organizacja konferencji popularno-naukowych poruszających ważne dla ziemi pszczyńskiej tematy (m.in. Gwara bogactwem języka, Dziedzictwo przemysłowe Górnego Śląska, Wielokulturowe dziedzictwo ziemi pszczyńskiej). Ważna dla powiatu pszczyńskiego inicjatywą w obszarze regionalizmu była organizacja Pszczyńskich Prezentacji Dziecięcych Zespołów Regionalnych - Mały Brzym. Ponadto publikuje artykuły dotyczące edukacji, wygłasza referaty na konferencjach, prowadzi wykłady otwarte dla mieszkańców Pszczyny i studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wydała książkę "Obraz wsi pszczyńskiej w świetle chłopskich testamentów z połowy XIX wieku", współredagowała "Słownik Biograficzny Goczałkowic Zdroju", jest również współautorką książki "Pszczyna monografia historyczna" 2014. Obecnie piastuje funkcję zastępcy burmistrza Pszczyny.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.