pless.pl

Reklama

Gorące tematy

  • 22 grudnia 2014
  • 26 grudnia 2014
  • wyświetleń: 9990

Rada: nowy klub czy już opozycja?

Kilkunastu samorządowców z gminy Pszczyna założyło klub radnych "Ziemia Pszczyńska". Mają wspólnie ustalać najważniejsze zadania, a na sesji mają mówić jednym głosem. Można odnieść wrażenie, że już wkrótce może być to silna opozycja w stosunku do burmistrza Dariusza Skrobola. Z taką oceną nie zgadza się Arkadiusz Gardiasz, jeden z założycieli klubu. Jak mówi, koalicja nadal funkcjonuje.

Klub liczy dwunastu radnych, czyli ma większość tworzą go radni: KWW Pawła Sadzy (Arkadiusz Gardiasz, Grzegorz Kuczera, Maciej Stieber, Marta Wojciechowska), Platformy Obywatelskiej (Ryszard Baron, Renata Dyrda, Tomasz Niesyto), Ligi Samorządowej Ziemi Pszczyńskiej (Jacek Kubis, Barbara Psik, Jolanta Spek, Łukasz Tetla) oraz Kamil Widłok z KWW Mieszkańcy Powiatu Pszczyńskiego.

I sesja Rady Miejskiej 2014-2018 - 27.11.2014
Od lewej radni: Renata Dyrda, Grzegorz Kuczera, Tomasz Niesyto, Arkadiusz Gardiasz · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Przewodniczącym klubu jest Maciej Stieber, a jego sekretarzem Arkadiusz Gardiasz.

- Celem utworzenia klubu jest chęć dyskusji w tym gronie, wypracowania wspólnego stanowiska, ustalenia priorytetów i zadań dla gminy. Mamy podobne poglądy i chcemy spotykać się poza sesjami i komisjami oraz działać dla dobra mieszkańców - mówi Arkadiusz Gardiasz.

Jak dodaje, w klubie będzie obowiązywała dyscyplina głosowania w ważnych sprawach, ale każdy radny będzie mógł być z niej zwolniony, jeśli tylko uzasadni taką wolę.

W klubie istnieje ścisły podział co do kompetencji, na przykład tematami związanymi z oświatą zajmuje się jeden radny, a sportem inny, jeszcze inna osoba jest odpowiedzialna ze problematykę związaną ze zdrowiem. Klub będzie jednym głosem składał wnioski i propozycje uchwał.

Na liście członków klubu rzuca się w oczy brak radnych z Pszczyńskiego Porozumienia Samorządowego, czyli z bezpośredniego zaplecza burmistrza oraz radnych z kilku mniejszych komitetów, którzy ze współpracą z burmistrzem są kojarzeni.

Czy oznacza to koniec zgody w radzie miejskiej i wkrótce możemy spodziewać się silnej opozycji? Arkadiusz Gardiasz uspokaja: - Do klubu w każdej chwili przyłączyć może się każdy radny, również z PPS. Z burmistrzem Pszczyny i pozostałymi radnymi bardzo dobrze nam się współpracuje. Nasza działalność absolutnie nie jest formą opozycji. Szeroka koalicja nadal funkcjonuje i w naszym odczuciu zachęca ona do dalszej współpracy.

Jak trwałym i silnym głosem w radzie miejskiej będzie "Ziemia Pszczyńska", to z pewnością będzie już widoczne 22 stycznia podczas pierwszej sesji w 2015 roku.

new / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.