pless.pl

Reklama

Gorące tematy

  • 22 grudnia 2014
  • 23 grudnia 2014
  • wyświetleń: 10272

Nowy samochód dla strażaków

Powiatowa straż pożarna ma nowy samochód bojowy. To pierwszy taki pojazd, który udało się zakupić w ramach porozumienia PSP z gminą Pszczyna. Dzięki tej umowie, w zamian za dofinansowanie do nowego wozu, jeden pojazd z dotychczasowego taboru zostanie przekazany strażakom ochotnikom.

Nowy pojazd pszczyńskich strażaków to średni samochód gaśniczy Renault na podwoziu Midlum, przygotowany do jazdy po terenie nieutwardzonym. Auto wyposażone jest zgodnie z zaleceniami Komendy Głównej Straży Pożarnej. Posiada między innymi: zbiornik 2,5 m sz. autopompę (o mocy 24 hl/m), moduł ratownictwa technicznego. Na miejsce akcji będzie mógł zabrać ze sobą do sześciu strażaków.

Będzie to samochód pierwszego wyjazdu, co oznacza, że w pierwszej kolejności będzie wyjeżdżał do wydarzeń i będzie używany w niemal każdej interwencji strażaków.

Nowy samochód dla straży pożarnej - 22.12.2014 · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Samochód kosztował ponad 700 tysięcy złotych. 350 tysięcy to wkład gminy Pszczyna, a pozostałą część dołożył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na podstawie porozumienia pomiędzy gminą Pszczyna a Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie, w zamian za dofinansowanie do pojazdu co trzy lata, PSP przekaże jeden ze swoich pojazdów do OSP. W tym roku 10-letni (z przebiegiem ponad 80 tys. km), ale w pełni sprawny i sprawdzony w warunkach bojowych wóz otrzymają ochotnicy z Łąki.

- Wybór OSP Łąka padł w drodze głosowania, w którym udział wzięli prezesi i naczelnicy ochotniczych jednostek. Ta forma zostanie również utrzymana w kolejnych latach - wyjaśnił burmistrz Dariusz Skrobol. Jak dodał, o samochód starała się także Wisła Mała.

Samochód przekazany przez KP PSP do OSP Łąka - 22.12.2014 · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Lokalizację przekazanego wozu dobrze ocenił również komendant powiatowy PSP, Ireneusz Smolarek: - To dobra lokalizacja. Chcieliśmy, żeby ten samochód był jak najbliżej miejscowości Pszczyna. To wybór z moją akceptacją i po mojej myśli - powiedział.

W chwili obecnej Państwowa Straż Pożarna ma do dyspozycji dwanaście pojazdów strażackich. To: trzy samochody gaśnicze (2 średnie, 1 ciężki), samochód ratownictwa technicznego, samochód ratownictwa chemicznego, samochód drabina mechaniczna, dwa samochody ciężkie kontenerowe, dwa samochody lekkie kwatermistrzowskie, a także samochód rozpoznawczo-ratowniczy i samochód operacyjny.

new / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.