pless.pl

Reklama

Gorące tematy

  • 19 grudnia 2014
  • 21 grudnia 2014
  • wyświetleń: 7204

Budżet powiatu: jakie inwestycje?

Radni powiatowi uchwalili budżet na 2015 rok. 12% z przyszłorocznego planu finansowego powiatu będzie przeznaczonych na inwestycje. Sprawdziliśmy skąd samorząd weźmie na to środki i w jakie przedsięwzięcia zamierza inwestować w kolejnych miesiącach.

Dochody w przyszłorocznym budżecie wyniosą 83.380.554 złote, wydatki sięgną kwoty 83.991.861 złotych, z czego ponad 10 milionów złotych zostanie przeznaczone na wydatki majątkowe. W planie jest również możliwość zaciągnięcia kredytu w wysokości do 3 milionów na spłatę istniejących zobowiązań i deficytu w budżecie 2015 roku.

Podstawowym dochodem powiatu będzie w nowym roku podatek od osób fizycznych. Tylko z tego tytułu samorząd spodziewa się ponad 27 milionów złotych. Około 37 milionów złotych to różnego rodzaju dotacje celowe i subwencje z budżetu państwa.

pieniądze, kasa, dofinansowanie, dotacja, wypłata
Najwięcej pieniędzy z budżetu zostanie przekazanych na oświatę. · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Największą sumę z tych pieniędzy pochłonie działalność związana z oświatą, to około 26,5 mln złotych. Sporo funduszy pójdzie też na: transport i komunikację (niecałe 14 mln zł), administrację publiczną (ponad 10 mln zł), pomoc społeczną (około 9 mln zł), edukacyjną opiekę wychowawczą (blisko 7,5 mln).

- To budżet z ogromną kwotą inwestycji, ponad 12-procentową. Są to głownie inwestycje drogowe, ale nie tylko. Oprócz nich mamy inwestycje w obiekty oświatowe, termomodernizacje. Mamy również ciąg dalszy modernizacji internatu Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie - zapewnia skarbnik powiatu pszczyńskiego Marek Dutkowski. - W każdym kawałku dla tej naszej społeczności coś się znajdzie. Drogi są koronną inwestycją, a to dlatego, ze korzystają z nich wszyscy - dodaje.

Marek Dutkowski, skarbnik, powiat pszczyński
Marek Dutkowski, skarbnik powiatu pszczyńskiego · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


I faktycznie na drogach będzie się działo najwięcej. Drogowców w przyszłym roku spotkamy na ulicach: Zawadzkiego w Golasowicach, Kasztanowej i Wiejskiej w Jarząbkowicach, Górnośląskiej w Gilowicach, Pszczyńskiej w Woli, Świerczewskiego w Porębie, a także Porębskiej, Dworcowej, Bartniczej i Jesionowej w Radostowicach.

Powstaną (lub zostaną zaktualizowane) także projekty uwzględniające ulice: Jeziorną w Goczałkowicach, Zdrojową w Pszczynie, Rodzinną w Kobiórze, Korfantego w Gilowicach oraz Sportową we Frydku.

W 2015 roku kontynuowana będzie termomodernizacja Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych w Pszczynie oraz Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie. Roboty będą prowadzone także w internacie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie. Drobne remonty zaplanowano w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Woli.

Nogły, Sadza, Szostak, Dutkowski, powiat, sesja
Od lewej: Grzegorz Nogły, Paweł Sadza, Krystian Szostak, Marek Dutkowski · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


W przyszłym roku powiat dołoży również pieniądze do zakupu samochodu służbowego dla policji oraz wspomoże finansowo prace remontowe budynku straży pożarnej.

Nie wszystkim radnym budżet się podoba. Krytyczne uwagi do jego założeń padły ze strony radnego Waldemara Januszewskiego.

- Budżet to nie są tylko suche liczby, które się dodaje i odejmuje, ale pewna strategia, którą powiat poprzez te cyfry przyjmuje - powiedział radny Prawa i Sprawiedliwości. - Nie należy budżetu pompować, czyli ostrożnie przyjmować pewne założenia. Jest obawa, że nie zdobędziemy wszystkich środków, które chcemy pozyskać - zaznaczył, dodając, że ma na myśli głównie podatek od osób fizycznych, którego wykonanie w pierwszym półroczu tego roku wyniosło 42%. - Jeśli my tych środków nie zdobędziemy, to trzeba będzie brać kredyt.

Obaw tych nie podziela starosta Paweł Sadza. - Wskaźniki, które braliśmy pod uwagę są na bardzo bezpiecznym poziomie - wyjaśnił.

Ostatecznie budżet został przyjęty 18 głosami za. Cztery osoby wstrzymały się od głosy. Jeden radny (Bronisław Gembalczyk z PiS) był nieobecny.

new / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.