pless.pl

Reklama

Gorące tematy

  • 4 grudnia 2014
  • 8 grudnia 2014
  • wyświetleń: 31574

Mikołaje odwiedziły łąckie domy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bandy Mikołajowe" podaj

Tradycja "chodzenia po mikołajstwie" przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Nie inaczej było również w tym roku, kiedy w niedzielę, 7 grudnia, ulicami sołectwa Łąka przeszły "bandy" Mikołajowe.

Otwarta galeria internautów - Bandy Mikołajowe w Łące - 7.12.2014

Bandy Mikołajowe w Łące - 7.12.2014 - otwarta galeria · fot. Zbigniew Żupa, Łukasz, koza, m, kobieta, Mateusz, Beata Żur, Bobson


Zgodnie z tradycją, w najbliższą niedzielę po 6 grudnia w Łące obchodzony był odpust ku czci św. Mikołaja patrona kościoła. Po uroczystej Mszy Św. na ulice sołectwa wyszły "bandy" Mikołajowe, by rozdawać dzieciom cukierki, straszyć dziewczęta i tańczyć z kobietami.

Grupę mikołajową tworzą święci: Mikołaj, biskup i ksiądz. To oni jako pierwsi wchodzą do odwiedzanego domu. Śpiewają pieśni o świętym Mikołaju, patronie łąckiego kościoła, a następnie wręczają dzieciom cukierki.

Zaraz po nich, do domu wchodzi druga grupa, w skład której wchodzi koza, diabły, śmierć z kosą, Żyd oraz baba. Ich zadaniem jest porywanie kobiet i dziewcząt do tańca. Z kolei rola Żyda sprowadza się do handlowania z gospodynią często skradzionymi u niej wcześniej przedmiotami, zaś baba zabawia gospodarza.

Całemu przedsięwzięciu towarzyszy kapela przygrywająca skoczne melodie. "Banda" odwiedza domy, zabawia mieszkańców i zbiera datki, które w znacznej mierze przeznaczane są na renowację lub zakup nowych strojów. Grupy wspierają również styczniową akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Grupę Mikołajową można również znaleźć na Facebooku, gdzie zamieszczane są zdjęcia, najważniejsze informacje oraz rys historyczny.

Bandy Mikołajowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bandy Mikołajowe" podaj

BM / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.