pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 16 listopada 2013
  • 17 listopada 2013
  • wyświetleń: 35652

Walczą z Wroną - zdjęcia z zakładu

Stowarzyszenie "Na rzecz Pszczyny" nie poprzestaje w swoich działaniach mających na celu redukcję uciążliwego dla mieszkańców i przedsiębiorców zapachu z zakładu produkcji podłoża do uprawy pieczarek "Wrona". Przygotowuje tzw. mapę smrodu oraz na zdjęciach pokazuje jak wygląda proces produkcji w fabryce.

- Po pierwsze, chcielibyśmy uświadomić mieszkańcom prostą i nie wchodzącą w szczegóły technologiczno-produkcyjne przyczynę smrodu z zakładu Wrona - mówi Leszek Pławecki ze stowarzyszenia. - Kurze odchody są mieszane z wodą, by później użyć tej sfermentowanej cieczy do dalszej produkcji. Wszystko na otwartej przestrzeni, bez zadaszenia. Wszystko paruje i zatruwa nasze czyste powietrze. Powstaje smród, a my mieszkańcy zamykamy okna, dzieci kończą zabawę na świeżym powietrzu.
Niech zilustrują to zdjęcia komór i basenów, gdzie odbywa się mieszanie i fermentacja
- opisuje i pokazuje zdjęcia wykonane 6 listopada.

Zakład Wrona · fot. Stowarzyszenie Na rzecz Pszczyny


- Po drugie, na ostatnim zebraniu w Szkole Podstawowej nr 2 w sprawie odoru z Zakładu Wrona poruszono ciekawy wątek inwestycji budowlanych czynionych ostatnimi czasy na terenie tego zakładu. Obecnej na zebraniu przedstawicielce Starostwa Powiatowego nic nie było wiadome w poruszonej sprawie. Jak się później dowiedzieliśmy - Starostwo zleciło Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego kontrolę Zakładu. Z niecierpliwością czekamy na rezultaty - mówią przedstawiciele stowarzyszenia "Na rzecz Pszczyny". - Z pomocą ludzi zaangażowanych w sprawę dotarliśmy do zdjęć ze wspomnianymi inwestycjami. Nie wydaje nam się, by miała służyć zmniejszeniu emisji odoru, bo wyglądają raczej jak silosy czy boksy. Może to wskazywać na dalszy rozwój Zakładu lub legalizowanie starych uchybień. Jak widać, pan Wrona robi swoje, a mediom i społeczeństwu wciska co wygodne - dodają.

Kolejnym działaniem stowarzyszenia ma być tzw. mapa smrodu.

- Zachęcamy wszystkich, którzy czują ten nieprzyjemny zapach jednoznacznie kojarzący się z Zakładem Wrona o zgłaszanie miejsca (ulica, dzielnica), czasu (rano, wieczór, noc) i intensywności odoru. Prosimy o informacje poprzez zakładkę "Kontakt" na stronie internetowej www.narzeczpszczyny.pl - mówi Leszek Pławecki.

Zapowiadają, że zgromadzone dane zostaną użyte w opracowaniu, które z czasem systematycznie będzie uaktualniane. Tworzona mapa będzie miała na celu przedstawienie ilu mieszkańców mieszka w strefie oddziaływania uciążliwego zapachu z Zakładu Wrona, ilu przedsiębiorców traci z powodu smrodu, ile działek i budynków straciło na wartości i jak ten odór wpływa na zdrowie mieszkańców.

new / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.