pless.pl

Reklama

Gorące tematy

  • 13 grudnia 2010
  • wyświetleń: 27061

Bandy mikołajowe w Łące - zdjęcia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bandy Mikołajowe" podaj

Za nami:

"Bandy mikołajowe" w Łące to element tradycji. I tym razem ich nie zabrakło - w drzwiach mieszkańców pojawili się jak zawsze w pierwszą niedzielę po 6 grudnia. Tym razem był to dwunasty dzień ostatniego miesiąca w roku.

Niedziela 12 grudnia, Jedna z mikołajowych band, fot. Paweł Stolarski

Bandy Mikołajowe w Łące - 12.12.2010 · fot. Paweł Stolarski


6 grudnia to dzień kiedy odwiedza nas Św. Mikołaj, ogólnie dzień radosny i pełen niespodzianek. Są jednak miejsca, gdzie Mikołaj wędruje po domach i wygląda to zupełnie inaczej. Mowa oczywiście o Łące i jej niezwykłej tradycji.

Tradycja łąckich band mikołajkowych rzekomo, według przekazywanych ustnie legend, sięga drugiej połowy XIX wieku. Jednak pierwszy dokument, który potwierdza ten lokalny zwyczaj pojawił się dopiero w latach międzywojennych. Z tego okresu pochodzi najstarsze zdjęcie, które przedstawia część grupy Mikołajów.

Wraz z czasem obrzęd ulegał jednak drobnym przekształceniom. Kiedyś po Łące wędrowały dwie bandy: Górzanie i Dolanie. W ubiegłym roku działało już pięć grup, które chodziły po gospodarstwach i odwiedzały mieszkańców. Tak jak osiemdziesiąt lat temu wizytom Mikołajów towarzyszą zespoły ludowe i huczna zabawa.

Każda z band ma własne kolorowe stroje oraz przedstawia swoje indywidualne pomysły i wyobrażenia na temat święta. Niektórzy chodzą w maskach, inni malują lub charakteryzują sobie twarze. Różnicy nie ma w postaciach, zawsze w grupie znajdują się Święci: Mikołaj, Biskup czy Ksiądz; dla zachowania równowagi pomiędzy dobrem i złem jest także Śmierć, są Diabły, które reprezentują kuszenie. Nie brakuje Kozy, która symbolizuje dobrobyt oraz Baby i Żyda, którzy kolejno przedstawiają rodzinę i dostatek jako elementy ludzkiego życia.

new / pless.pl, na podstawie: Radosław Stokłosa - "Zwyczaj i tradycja związana z kultem św. Mikołaja w Łące / koło Pszczyny. Ciągłość i zmiana".

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Bandy Mikołajowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bandy Mikołajowe" podaj