Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 31 grudnia 2009
  • wyświetleń: 8968

Ludzie: Tadeusz Żyła

Tadeusz Żyła to Europejski Król Strzelców Historycznych, a do tego miłośnik narzędzi rolniczych i broni historycznej. W 2009 roku w formie prywatnego muzeum umożliwił zwiedzanie swojej kolekcji.Tadeusz Żyła urodził się w 1953 roku w Cieszynie. Wraz z żoną Marią oraz dziećmi Romanem i Beatą od 1990 roku prowadzi własne przedsiębiorstwo w zakresie kompleksowej naprawy samochodów ciężarowych, naczep i przyczep.

Strzelanie pociągało go od zawsze. Jako młody człowiek należał do młodzieżowej sekcji LOK w Cieszynie, następnie w wojsku za osiągnięcia strzeleckie awansował do stopnia starszego kaprala i etapami uzyskiwał brązową, srebrną i złotą odznakę wzorowego żołnierza.

W 2004 roku , po rocznym okresie kandydowania został przyjęty w szeregi Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie. Tytuł Króla Żniwnego wystrzelał podczas zawodów w 2005 roku.

11 listopada 2005 roku w święto Świętego Marcina uzyskał najlepszy wynik, co dało mu tytuł Króla Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie. 10 grudnia 2005 r. podczas Jubileuszu 10-cio lecia Okręgu Śląskiego Zjednoczonych Bractw Strzeleckich RP zdobył tytuł Króla Królów Okręgu Śląskiego. Uzyskane tytuły otworzyły mu drogę do wzięcia udziału w XV Europejskich Spotkaniach Strzelców Historycznych.

Dnia 26 sierpnia 2006 roku, w święto Matki Boskiej Częstochowskiej, w holenderskim miasteczku Heesvijk, startując w eliminacjach z 13 numerem zakwalifikował się do finału. W serii finałowej spośród 60, wylosował szczęśliwy numer 25.

W trzeciej kolejce startujących finalistów, Tadeusz Żyła za oddanie celnego strzału strącającego kura, uzyskał tytuł Europejskiego Króla Strzelców Historycznych.

W 2009 roku Tadeusz Żyła odebrał nagrodę Burmistrza Pszczyny za szczególne osiągnięcia i organizację imprez w dziedzinie kultury. W tym roku udostępnił dla zwiedzających swoją kolekcję narzędzi rolniczych i broni historycznej. Kolekcja działa w formie prywatnego muzeum. Jest to bardzo cenna społeczna inicjatywa, przyczyniająca się do popularyzacji oraz promocji historii ziemi pszczyńskiej.

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.