pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 9 marca 2009
  • wyświetleń: 11489

Upadłość i likwidacja majątku Elwo

Pod koniec lutego Fabryka Elektrofiltrów Elwo S.A. otrzymała od Sądu Rejonowego Katowice-Wschód postanowienie o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację jej majątku.

Upadłość i likwidacja majątku Elwo


Pszczyńskie Elwo złożyło wniosek o upadłość pod koniec ubiegłego roku. Fatalna sytuacja finansowa firmy została spowodowana zawarciem przez firmę barierowych opcji walutowych z lewarem. W piśmie sąd wyznaczył sędziego komisarza w osobie Gabrieli Galusek - sędziego Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach oraz syndyka masy upadłości w osobie Macieja Strosznajdera.

Przypomnijmy, Elwo, producent elektrofiltrów, zawarł bardzo ryzykowne kilkuletnie kontrakty opcyjne z czterema bankami. Kwota do rozliczenia wynosi w przypadku Millennium 48,7 mln euro, Fortisu 46,1 mln euro, Pekao 28,6 mln euro oraz ING Banku Śląskiego 25,6 mln euro.

Jak ustalił "Parkiet", gdyby Elwo musiało już uregulować wszystkie zobowiązania z tytułu opcji i zamknąć pozycje, to musiałoby zapłacić grubo ponad 100 mln zł. A to oczywiście jest nierealne.

new / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.