pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 19 lutego 2009
  • wyświetleń: 21734

Tak wyglądała nastawnia PKP

Kolejna z prezentowanych historycznych fotografii Pszczyny bardziej znana będzie z pewnością osobom, które podróżują koleją.

Na zdjęciu przesłanym na adres redakcja@pless.pl znajduje się nastawnia, czyli budynek, w którym mieszczą się urządzenia do zdalnego sterowania ruchem kolejowym. Tutaj ustawia się drogi przebiegu pociągów, przestawia zwrotnice oraz nadaje sygnały. Fotografia pochodzi z roku 1940.

pszczyna_nastawnia_1_1940


Warto zwrócić uwagę na charakterystyczną dla tamtego okresu niemiecką pisownię nazwy miasta. Poniżej prezentujemy obecną nastawnię. Jak można zauważyć, zmienił się nieco wygląd obiektu, ale funkcja nadal jest ta sama.

pszczyna_nastawnia_1_2009


Fotografię otrzymaliśmy od pana Janusza Czerwionki, któremu serdecznie dziękujemy za jej udostępnienie. Przypominamy, że trwa cykl publikacji zdjęć archiwalnych z naszego regionu, kolejna ciekawostka historyczna już w sobotę.

new / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.