Reklama

Gorące tematy

  • 2 lutego 2008
  • wyświetleń: 25867

Pszczyńskie sarkofagi w TVP

O Pszczyńskich sarkofagach odkrytych pod Kościołem Wszystkich Świętych coraz głośniej. 29 stycznia na antenie TVP Katowice w wieczornym wydaniu „Aktualności” przedstawiono reportaż o odkrytych przez budowniczych sarkofagach, o których pisaliśmy już na pless.pl w zeszłym miesiącu.

Pszczyńskie sarkofagi w TVP
fot. Pszczyński Przegląd Forum


Widać pszczyńskie skarby przyciągają uwagę nie tylko mieszkańców naszego miasta.

---------------------------------

Informacja z 2007-12-19

Pszczyńskie sarkofagi do wglądu

Po renowacji i konserwacji sarkofag z krypty pszczyńskiego kościoła p.w. Wszystkich Świętych można już oglądać. Takich jak pszczyńska, pod posadzką kościoła Wszystkich Świętych, nie tylko na Śląsku, ale nawet w całej Polsce jest niewiele. Mało kto ją widział, bo zamknięta. Niska na 170 m wysokości i dla udostępnienia szerszemu ogółowi wymaga renowacji i modernizacji.

Krypta kryje trzynaście cynkowych i miedzianych sarkofagów, w których pod koniec XVI wieku zaczęto chować pszczyńskich panów z rodziny Promnitzów. - Na najstarszą informację natrafiono w aktach miejskich, w dokumencie umowy Magistratu z Georgem Welltem, murarzem z Ostrawy. Ten budowniczy zobowiązał się 20 marca 1623 roku wymurować w kościele parafialnym p.w. Wszystkich Świętych nowe sklepienie w kaplicy pogrzebowej, panujących na ziemi pszczyńskiej baronów Promnitzów oraz naprawić prowadzące do niej schody. Wiązało się to z usuwaniem szkód po pożarze kościoła, który miał miejsce w 1623 roku – pisze w „Wiadomościach Parafialnych” Małgorzata Tomczykiewicz.

Od paru miesięcy prowadzone są tu badania i prace restauracyjne sarkofagów pod nadzorem zespołu, w którego skład wchodzą antropolog dr Henryk Głąb z Uniwersytetu Jagielońskiego, grupa archeologów ze Stowarzyszenia Archeologów Polskich pod kierownictwem Sławomira Kulpy oraz konserwator dzieł sztuki Agnieszka Trzos z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Tomasz Trzos.

W niedzielę 9 grudnia proboszcz parafii ks. Krystian Janko po nabożeństwie zaprosił wiernych do kaplicy, gdzie mogli obejrzeć jeden z dwóch poddanych renowacji i konserwacji sarkofagów.

Pszczyńskie sarkofagi w TVP · fot. Pszczyński Przegląd Forum, Wojciech Mikołajec

Dla porównania ze stanem ubiegłym prezentujemy zdjęcia Wojciecha Mikołajca z 2004 roku.

Cynkowo-miedziany stanowi swoiste dzieło sztuki. Bogato zdobiony stanowi dużą wartość historyczną. Należy do ciekawszych od tych spotykanych w innych miejscach.

Więcej czytaj w świątecznym wydaniu Pszczyńskiego Przeglądu Forum.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.