
Reklama
Gorące tematy
- 2 lutego 2008
- wyświetleń: 25867
Pszczyńskie sarkofagi w TVP
O Pszczyńskich sarkofagach odkrytych pod Kościołem Wszystkich Świętych coraz głośniej. 29 stycznia na antenie TVP Katowice w wieczornym wydaniu „Aktualności” przedstawiono reportaż o odkrytych przez budowniczych sarkofagach, o których pisaliśmy już na pless.pl w zeszłym miesiącu.

Widać pszczyńskie skarby przyciągają uwagę nie tylko mieszkańców naszego miasta.
---------------------------------
Informacja z 2007-12-19
Pszczyńskie sarkofagi do wglądu
Po renowacji i konserwacji sarkofag z krypty pszczyńskiego kościoła p.w. Wszystkich Świętych można już oglądać. Takich jak pszczyńska, pod posadzką kościoła Wszystkich Świętych, nie tylko na Śląsku, ale nawet w całej Polsce jest niewiele. Mało kto ją widział, bo zamknięta. Niska na 170 m wysokości i dla udostępnienia szerszemu ogółowi wymaga renowacji i modernizacji.
Krypta kryje trzynaście cynkowych i miedzianych sarkofagów, w których pod koniec XVI wieku zaczęto chować pszczyńskich panów z rodziny Promnitzów. - Na najstarszą informację natrafiono w aktach miejskich, w dokumencie umowy Magistratu z Georgem Welltem, murarzem z Ostrawy. Ten budowniczy zobowiązał się 20 marca 1623 roku wymurować w kościele parafialnym p.w. Wszystkich Świętych nowe sklepienie w kaplicy pogrzebowej, panujących na ziemi pszczyńskiej baronów Promnitzów oraz naprawić prowadzące do niej schody. Wiązało się to z usuwaniem szkód po pożarze kościoła, który miał miejsce w 1623 roku – pisze w „Wiadomościach Parafialnych” Małgorzata Tomczykiewicz.
Od paru miesięcy prowadzone są tu badania i prace restauracyjne sarkofagów pod nadzorem zespołu, w którego skład wchodzą antropolog dr Henryk Głąb z Uniwersytetu Jagielońskiego, grupa archeologów ze Stowarzyszenia Archeologów Polskich pod kierownictwem Sławomira Kulpy oraz konserwator dzieł sztuki Agnieszka Trzos z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Tomasz Trzos.
W niedzielę 9 grudnia proboszcz parafii ks. Krystian Janko po nabożeństwie zaprosił wiernych do kaplicy, gdzie mogli obejrzeć jeden z dwóch poddanych renowacji i konserwacji sarkofagów.
Dla porównania ze stanem ubiegłym prezentujemy zdjęcia Wojciecha Mikołajca z 2004 roku.
Cynkowo-miedziany stanowi swoiste dzieło sztuki. Bogato zdobiony stanowi dużą wartość historyczną. Należy do ciekawszych od tych spotykanych w innych miejscach.
Więcej czytaj w świątecznym wydaniu Pszczyńskiego Przeglądu Forum.
Reklama

OSK CAPUTA
Szkolimy na samochody osobowe, ciężarowe, motocykle, przyczepy: Tychy, Jastrzębie, Bielsko, OświęcimKomentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Zobacz także

[ZDJĘCIA] Frydkowianie ze Złotą Odznaką Honorową "Za Zasługi dla Województwa Śląskiego"

[FOTO] Ostatnia w tym sezonie Bankowa Street Live. Zagrał Michałek

Gorący temat[WIDEO] Goczałkowice i Bielsko na kinowym ekranie. Jest zwiastun filmu "Uwierz w Mikołaja"!

[ZDJĘCIA] Emeryci ze Związku Nauczycielstwa Polskiego świętowali urodziny

Gorący temat[FOTO] Europejskie Dni Dziedzictwa: produkty regionalne, kuchnia śląska, pszczyński strój
