Foto

  • 1 listopada 2024
  • 3 listopada 2024
  • wyświetleń: 9619

Cmentarz Wszystkich Świętych w Pszczynie

Cmentarz Wszystkich Świętych · fot. zbiór własny Justyny i Damiana Okrętów
W dzień 1 listopada lokalni pasjonaci historii - Justyna i Damian Okrętowie - postanowili przypomnieć historię cmentarza Wszystkich Świętych w Pszczynie.

Cmentarz Wszystkich Świętych zwany jest także Cmentarzem Nowym. Inicjatorem jego powstania był pszczyński proboszcz ksiądz Hugo Ohl. Uroczyste poświęcenie nastąpiło w przejmująco chłodny dzień 01.11.1893 roku.

Już w 1904 roku zaistniała potrzeba powiększenia nekropolii. Prawdopodobnie ziemię na nową część przekazał rzeźnik Eberhard Moritz. Okazały grobowiec tej rodziny znajduje się w przedniej części cmentarza.

Proboszcz zamówił we wrocławskiej pracowni rzeźbiarskiej wykonanie okazałego krzyża z płaskorzeźbą, który miał stanąć pomiędzy starą a nową częścią cmentarza. Został on zaprojektowany przez znanego wrocławskiego rzeźbiarza Johannesa Baumeistera. Monument przedstawia Chrystusa ukrzyżowanego, Matkę Bożą, św. Jana, i Marię Magdalenę.

Na płaskorzeźbie artysta ukazał Chrystusa na modlitwie w Ogrójcu. Został on wykonany z najlepszego piaskowca pochodzącego z Bolesławca. Ksiądz proboszcz Hugo Ohl zmarł 17.02.1905 roku nie doczekawszy się postawienia krzyża. Został pochowany w przedniej części cmentarza, tuż przy wejściu.

Odwiedzając cmentarz Wszystkich Świętych warto zwrócić uwagę na sentencje umieszczone nad główną bramą "Byliśmy czem wy jesteście, czemeśmy wnet wy będziecie".

W tekście korzystaliśmy z informacji napisanych przez panią Małgorzatę Tomczykiewicz. Poszukujemy informacji o rodzinie Moritz oraz historii grobowca Moritz.

Justyna&Damian Okręta

Justyna&Damian Okręta / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj