Foto

  • 5 czerwca 2024
  • 7 czerwca 2024
  • wyświetleń: 1112

Uczniowie wzięli udział w "Warsztatach Naukowych" w Instytucie Przemysłu Organicznego

Warsztaty Naukowe na terenie Instytutu Przemysłu Organicznego - 07.06.2024 · fot. UM Pszczyna
Kilkudziesięciu pracowników Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Przemysłu Organicznego Oddziału w Pszczynie zaangażowało się w organizację "Warsztatów Naukowych" dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z terenu gminy Pszczyna.

Na terenach zielonych przy ul. Doświadczalnej przygotowano kilkanaście stanowisk warsztatowych. Przy każdym z nich pracownicy Instytutu zdradzali tajniki chemii, biologii, a także otaczającej nas przyrody. Uczniowie mogli wziąć udział w przygotowanych konkursach i doświadczeniach.

O idei warsztatów opowiedziała Lucyna Kowalczyk, kierownik Oddziału IPO w Pszczynie, która wspólnie z zastępcą burmistrza Magdaleną Czarnecką oficjalnie zainaugurowała "Warsztaty Naukowe".

- Jestem pod ogromnym wrażeniem organizacji dzisiejszego wydarzenia. W realizację projektu zaangażowali się wszyscy pracownicy Instytutu Przemysłu Organicznego. Każde ze stanowisk było profesjonalnie przygotowane. Uczniowie chętnie uczestniczyli w rozwiązywaniu ciekawostek naukowych. Warsztaty to wyjątkowa lekcja w terenie. Mam nadzieję, że w przyszłości w Instytucie Przemysłu Organicznego będą odbywały się podobne projekty - mówi zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka.

W trakcie zajęć młodzież szkolna mogła korzystać ze specjalistycznego sprzętu, który na co dzień wykorzystują naukowcy do przeprowadzania badań. Do udziału w warsztatach zaproszono także przedstawicieli służb mundurowych: ratowników medycznych, straż miejską oraz policję.

Wulkany, eksperymenty chemiczne, pipety, mikroskopy, suchy lód, komórki, bezkręgowce, biedronki, dżdżownice, glony, larwy, rośliny, ule, pszczoły, trzmiele, kapelusze pszczelarskie, ptaki, żubry, manewry ratownicze, broń policyjna, pierwsza pomoc... to wszystko i wiele więcej mogli zobaczyć i przeżyć uczniowie pszczyńskich szkół podstawowych, którzy byli uczestnikami tej plenerowej imprezy.

Wydarzenie to miało na celu w przystępny sposób ukazać realną przydatność wiedzy naukowej oraz przyczynić się do popularyzacji nauki i osiągnięć naukowych głównie w dziedzinie biologii i chemii, a także rozbudzić w młodych uczestnikach ciekawość poznawczą i zainteresowanie pracą naukowców.

Na każdego uczestnika czekał podczas tych warsztatów ogrom wrażeń, wiedzy i ciekawostek oraz dodatkowo ciekawe i atrakcyjne nagrody i upominki. Młodzież wyszła z warsztatów zadowolona, zaciekawiona i pełna zainteresowania zarówno eksperymentami naukowymi, pracą naukowców, jak i samym Instytutem, bo niewielu miało świadomość, że taka instytucja naukowa na terenie Pszczyny się znajduje.

Całe wydarzenie zorganizowane zostało przez cały zespół pracowników Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytutu Przemysłu Organicznego Oddział w Pszczynie, we współpracy z Centrum Łukasiewicz, Komendą Powiatową Policji i Strażą Miejską w Pszczynie, Lasami Państwowymi i Nadleśnictwem Kobiór, Grupą Ratowniczą HKR Pszczyna, a także z pomocą niezawodnych sponsorów, którym dziękujemy ogromnie za przyczynienie się do zaistnienia tego niezwykłego wydarzenia.

Sponsorami Warsztatów Naukowych były następujące instytucje i przedsiębiorstwa: Centrum Łukasiewicz, Urząd Miejski w Pszczynie, Optyk Karolina s.c., POL-AURA Sp. z o.o., Piekarnia-Cukiernia "U Brzęczka", PATENTUS S.A., PIOTR WOJTALA SANITEX, Instalacje gazowo-sanitarno-grzewcze Jacek Ryś, ZAMEL Sp. z o.o., "SHIM-POL A.M.Borzymowski" sp. j., "KSERKON" Piotr Burkot, "Biuro-Partner" s.c., DOMUS, Puchałka Sp. z o.o., Hurtownia Napojów ROSA, Producent Marchwi "Dzida Produkt", Centrum Języków Obcych "BEST", 4Kąty, HEMP PLANT Sp. z o.o., Gospodarstwo Rolne Paweł Gajdzik, Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej Sp. z o.o.

Wszystkim Sponsorom Instytut składa ogromne podziękowania za włączenie się w organizację tego wydarzenia.

ar / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.