Foto

  • 31 maja 2024
  • wyświetleń: 476

Uczniowie "Samochodówki" uczyli się składać najnowsze silniki, a teraz szkolą rówieśników

Montaż silników najnowszej generacji - projekt KSSE z udziałem Samochodówki - 05.2024 · fot. powiat
W Galerii Strefart Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Tychach odbyło się podsumowanie projektu, który polegał na nauce montażu silników samochodowych najnowszej generacji. Jedną z pięciu śląskich szkół, którą KSSE zaprosiła do tego projektu, jest pszczyńska "Samochodówka".

Uczniowie "Samochodówki" uczyli się składać najnowsze silniki, a teraz szkolą rówieśników
Uczniowie "Samochodówki" uczyli się składać najnowsze silniki, a teraz szkolą rówieśników · fot. KSSE


Zakończył się cykl warsztatów montażu silników GEN3 EB2LTx w Stellantis Gliwice sp. z o.o. Oddział I Zakład Silników w Tychach, w którym brali udział uczniowie technikum pojazdów samochodowych PZS nr 1 im. gen. Józefa Bema w Pszczynie. Na czym konkretnie polegał ten projekt? Mateusz, Patryk, Jakub i Mateusz oraz ich opiekun Dawid Lekki wzięli udział w dwudniowych warsztatach z montażu silników najnowszej generacji firmy Stellantis.

W hali produkcyjnej Zakładu Silników w Tychach, na specjalnie przygotowanych stanowiskach treningowych, pracując pod nadzorem trenerów firmy Stellantis, zmontowali trzy kompletne silniki GEN3 EB2LTx. Warsztaty były bardzo intensywne, drużyna pracowała sprawnie, korzystając z rzeczowych i fachowych uwag udzielanych przez trenerów. Zmontowane, kompletne silniki trafiły do pszczyńskiej szkoły, gdzie będą wykorzystywane w celach edukacyjnych.

Jednocześnie pszczyńska "Samochodówka" stała się "Ośrodkiem Dydaktycznym KSSE - STELLANTIS", który będzie szkolić kaskadowo następne szkoły w regionie z montażu i obsługi silników samochodowych.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu Automotive StrefAcademy KSSE prowadzonego przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Jego celem jest kreowanie możliwości współpracy pomiędzy szkołami kształcącymi zawodowo a zakładami działającymi w KSSE w branży motoryzacyjnej. Prócz pszczyńskiej szkoły Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wytypowała także szkoły i ośrodki z Gliwic, Mysłowic, Sosnowca czy Jaworzna.

Podsumowanie cyklu warsztatów montażu silników odbyło się w Galerii Strefart Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Tychach. Wydarzenie otworzył dr hab. Rafał Żelazny - prezes Zarządu KSSE S.A. Wziął w nim udział starosta pszczyński Grzegorz Wanot, a także dyrektor PZS nr 1, Justyna Figołuszka oraz uczniowie biorący udział w projekcie wraz z opiekunem. Założenia projektu omówił Janusz Puzoń - Dyrektor Zakładu Stellantis Gliwice Sp. z o.o. , Oddział I Zakład Silników w Tychach

Starosta pszczyński Grzegorz Wanot podkreśla, że dzięki podpisaniu partnerstwa z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną najpierw przez Powiat Pszczyński, a następnie przez "Samochodówkę" jej uczniowie mogą zwiększać swoją wiedzę i umiejętności, dzięki uczestnictwie w nowoczesnych szkoleniach, warsztatach, a placówka pozyskuje nowoczesny sprzęt.

- Ten projekt przyczynił się do podniesienia jakości kształcenia w zawodzie technik pojazdów samochodowych oraz do lepszego dostosowania umiejętności uczniów do wymagań rynku pracy. Współpraca KSSE, samorządu oraz biznesu daje uczniom wymierne korzyści - podkreśla starosta Grzegorz Wanot.

Szkoły biorące udział w projekcie już szkoliły u siebie reprezentantów kolejnych placówek, kształcących w zawodzie technik pojazdów samochodowych i dzieliły się swoją wiedzą z uczniami i uczennicami oraz ich nauczycielami. Uczniowie PZS nr 1 w Pszczynie złożyli dwa kolejne silniki wspólnie z uczniami Zespołu Szkół w Jastrzębiu-Zdroju. To dopiero początek ich działań jako "szkoleniowców".

ar / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie" podaj