Foto

  • 1 czerwca 2024
  • wyświetleń: 1024

Nowa Ekopracownia pod chmurką w szkole w Studzionce

Nowa Ekopracownia pod chmurką w szkole w Studzionce - 27.05.2024 · fot. Oskar Piecuch / UM Pszczyna
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Studzionce odbyło się uroczyste otwarcie Ekopracowni pod chmurką - Ogrodu sensoryczno-dydaktycznego Księżnej Daisy. Projekt, realizowany dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszy ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, miał na celu stworzenie miejsca, które integruje naukę z przyrodą, promując jednocześnie zrównoważony rozwój i edukację ekologiczną.

Pracownię wspólnie z uczniami i nauczycielami w poniedziałek otwarli: zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW w Katowicach Iwona Gejdel-Targosz, zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka, dyrektor Pszczyńskiego Zarządu Edukacji Katarzyna Gabryś, naczelnik Wydziału Oświaty Izabela Bąk, kierownik Referatu Rozwoju i Funduszy Europejskich Adam Kuś oraz dyrektor szkoły Urszula Niezgoda.

Nowa Ekopracownia, ulokowana w sąsiedztwie budynku szkoły, umożliwi uczniom odkrywanie i eksplorowanie otaczającego świata. Ogród wyposażony jest w różnorodne elementy, które pozwalają na prowadzenie eksperymentów z zakresu nauk ścisłych, a także zajęć artystycznych i humanistycznych. Dzięki temu uczniowie mogą odkrywać związki między nauką, sztuką a naturą.

Centralnym punktem jest szklarnia, w której są już uprawiane pierwsze rośliny. Szklarnia wyposażona jest w orynnowanie i zbiornik na deszczówkę, co pozwala na realizację programu "Moja Woda", mającego na celu łagodzenie skutków suszy i ograniczenie zagrożenia powodziowego. Dodatkowo, w szklarni zainstalowano cyfrowy rejestrator danych jakości powietrza, co umożliwi uczniom zbieranie i analizowanie danych podczas lekcji.

W ramach projektu przewidziano również budowę pergoli z przenośnymi ławostołami, co pozwala na prowadzenie zajęć na świeżym powietrzu. Kolejnym elementem ogrodu jest ścieżka sensoryczna, składająca się z różnych rodzajów nawierzchni oraz urządzeń integracyjnych, takich jak dendrofon, równoważnia czy dzwonki wietrzne. Roślinność w ogrodzie obejmuje m.in. róże, różaneczniki, azalie i zioła.

- Ekopracownia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Studzionce to miejsce, które doskonale wpisuje się w istniejącą infrastrukturę szkoły. Oferuje uczniom i przedszkolakom przestrzeń do nauki i relaksu na świeżym powietrzu. Dzięki tej inwestycji uczniowie mogą rozwijać swoją świadomość ekologiczną i praktyczne umiejętności związane z ochroną środowiska - mówi zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 87500 złotych, z czego 70000 złotych pochodzi z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Zastępca burmistrza zwraca również uwagę na duży udział nauczycieli i lokalnej społeczności w projekcie. - Realizacja nie byłaby możliwa bez ogromnego zaangażowania nauczycieli, którzy poświęcili wiele godzin na przygotowania i koordynację prac. Ich pasja i oddanie sprawiły, że Ekopracownia pod chmurką stała się rzeczywistością. Wspólnymi siłami udało się stworzyć miejsce, które będzie służyć uczniom, rozwijając ich wiedzę i wrażliwość ekologiczną. To pokazuje, jak ważna jest współpraca na poziomie lokalnym w realizacji tak wartościowych inicjatyw - podkreśla Magdalena Czarnecka.

Warto dodać, że to trzecia Ekopracownia otwarta w ostatnich tygodniach w gminie Pszczyna. W maju do użytku zostały oddane również podobne zewnętrzne pracownie na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łące oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Pszczynie.

ar / pless.pl

źródło: UM Pszczyna

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szkoła Podstawowa w Studzionce

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa w Studzionce" podaj