Foto

  • 30 maja 2024
  • wyświetleń: 1281

Kulinarna bitwa na smaki w pracowni gastronomicznej powiatowej szkoły

IV Międzynarodowy Konkurs Kulinarny - 05.2024 · fot. powiat


IV Międzynarodowy Konkurs Kulinarny. Rozdanie nagród - 05.2024 · fot. powiat
W Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie odbył się IV Międzynarodowy Konkurs Kulinarny, w którym rywalizowało osiem drużyn z czterech krajów - uczniowie szkoły z Polski i Ukrainy z kierunków gastronomicznych oraz przyszli kucharze z Norwegii i Republiki Czeskiej.

Uczestnicy mieli dwie godziny na przygotowanie dania, którego głównym składnikiem był indyk i deseru popularnego w swoim kraju. Osiem dwuosobowych drużyn wykazało się pomysłowością i zaangażowaniem, aż do ostatniej minuty.

Jury oceniało organizację pracy, wykorzystanie składników (zero waste), higienę produkcji, stropień trudności wykonania, atrakcyjność, dekorację i sposób podania i walory smakowe. IV edycję Międzynarodowego Konkursu Kulinarnego "Indyk na talerzu w duecie ze słodką niespodzianką" zwyciężyły Lene Ailin i Rikke Andrea z norweskiej szkoły Ole Vig.

II miejsce zajęli uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie - Maria Sosna i Jakub Żaczek. III miejsce wywalczyli Ester Szoralova i Lukas Martaus z Czech. Wyróżnienie otrzymali uczniowie Mykola Didyk i Taras Shchepanivskyi z Ukrainy, którzy uczą się w Branżowej Szkole I Stopnia nr 2 w Pszczynie.

Zwycięzcom gratulowali wicestarosta Barbara Bandoła i dyrektor PZS nr 2 w Pszczynie Piotr Cygan.

- Jestem pod wielkim wrażeniem współpracy, którą widziałam. Przede wszystkim współpracy między szkołami z różnych miejsc w Europie, ale też przy poszczególnych stanowiskach między uczniami. Umiejętność wspólnego działania to jedna z najważniejszym kompetencji potrzebnych w życiu - mówiła Barbara Bandoła.

Jak podkreśla Piotr Cygan, dyrektor największej powiatowej szkoły ponadpodstawowej głównym celem organizacji Międzynarodowego Konkursu Kulinarnego, który każdego roku odbywa się w innej partnerskiej szkole jest rozwijanie umiejętności kulinarnych oraz kreatywności uczniów. - To świetna wymiana doświadczeń, podnosząca poziom kształcenia zawodowego - dodaje Piotr Cygan.

ar / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

PZS nr 2

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj