Foto

  • 28 maja 2024
  • wyświetleń: 2744

Towarzystwo Przyjaciół Zamku w Pszczynie świętowało 20 lat działalności

Towarzystwo Przyjaciół Zamku w Pszczynie świętowało 20 lat działalności - 26.05.2024 · fot. powiat
W niedzielę 26 maja w Sali Lustrzanej pszczyńskiego zamku świętowano jubileusz 20-lecia działalności Towarzystwa Przyjaciół Zamku w Pszczynie. Gościem honorowym wydarzenia był książę pszczyński hrabia Peter von Hochberg oraz jego małżonka Anne.

2 kwietnia 2004 r. w świeżo odrestaurowanych piwnicach zamku pszczyńskiego odbyło się spotkanie założycielskie Towarzystwa Przyjaciół Zamku. Inicjatorem powołania stowarzyszenia był dyrektor placówki, Maciej Kluss, który zaprosił w jego szeregi przedsiębiorców, samorządowców, prawników, dziennikarzy, urzędników i pracowników muzeum.

Listę założycieli podpisało 29 osób. Postał komitet założycielski, uchwalono statut, a stowarzyszenie zostało zarejestrowane w sądzie rejestrowym w Katowicach.

- Istotą i celem powstania Towarzystwa jest m.in. dbałość o systematyczny rozwój Zamku w Pszczynie oraz innych obiektów historycznych z nim związanych - podkreślał Krystian Szostak, członek stowarzyszenia.

W lipcu 2004 r. ukonstytuował się pierwszy Zarząd Towarzystwa w składzie: Paweł Krzystolik - prezes, Henryk Kowalczyk - wiceprezes, Stanisław Karpeta - wiceprezes. Postanowieniem Sądu 14 października 2004 r. Towarzystwo zostało wpisane do rejestru. Od lipca 2004 r. do lutego 2018 r. funkcję prezesa Zarządu pełnił prof. Paweł Krzystolik. Od marca 2018 do maja 2023 r. funkcję prezesa pełnił Henryk Kowalczyk, od ub.r. prezesem jest Tomasz Frydrych.

W ciągu dwóch dekad członkami stowarzyszenia było ponad 100 osób z całego Śląska. Świadczy to o dynamicznej pracy zarządów stowarzyszenia na rzecz promocji zamku pszczyńskiego i jego historii, ale też aktywnej współpracy z dyrekcją muzeum i jego pracownikami.

- Przez te wszystkie lata stowarzyszenie aktywnie wspierało działalność Muzeum na miarę swoich możliwości finansowych i organizacyjnych. Z inicjatywy towarzystwa odbywały się koncerty w Sali lustrzanej, z których dochód został przekazany do dyspozycji dyrekcji Muzeum Zamkowego - przypomniał K. Szostak. Ważną inicjatywą Towarzystwa był pomysł zakupienia nowego fortepianu do Sali Lustrzanej oraz klawesynu. Stałym elementem propozycji kulturalnych Muzeum Zamkowego, stały się koncerty noworoczne w Sali Lustrzanej, zainicjowane również przez Towarzystwo. W 2008 roku, na wniosek wielu członków, Zarząd zorganizował pierwszy z 16, wyjazd szkoleniowo-integracyjny szlakiem zamków, pałaców i Muzeów Polski i Europy.

Podczas jubileuszu prezes Towarzystwa Tomasz Frydrych oraz wiceprezes Dorota Nycz wręczyli statuetki 20-lecia Towarzystwa Przyjaciół Zamku. Otrzymali je: hrabia Peter von Hochberg - książę pszczyński, dr Elżbieta Stolorz-Krzisz - skarbnik województwa śląskiego, Grzegorz Wanot - starosta pszczyński, Paweł Sadza - przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego, Dariusz Skrobol - burmistrz Pszczyny, Leszek Szczotka - przewodniczący Rady Miejskiej w Pszczynie, Maciej Kluss - dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie, Henryk Kowalczyk - honorowy prezes Towarzystwa Przyjaciół Zamku.

Starosta Grzegorz Wanot wspólnie z przewodniczącym Rady Pawłem Sadzą przekazali na ręce prezesa Towarzystwa list gratulacyjny oraz grawerton, dziękując za troskę o dziedzictwo kulturowe i historyczne oraz życząc wielu kolejnych inicjatyw. - Jeszcze raz dziękuję zarządom Towarzystwa i wszystkim członkom stowarzyszenia, które obrało sobie za cel wspieranie najważniejszego historycznie i turystycznie obiektu na ziemi pszczyńskiej - Muzeum Zamkowego w Pszczynie - mówił Grzegorz Wanot.

ar / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.