Foto

  • 23 maja 2024
  • 24 maja 2024
  • wyświetleń: 14523

Rodziny zastępcze z powiatu pszczyńskiego spotkały się z okazji swojego święta

Rodziny zastępcze z powiatu pszczyńskiego spotkały się z okazji swojego święta - 05.2024 · fot. powiat
30 maja będziemy obchodzić Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. W powiecie pszczyńskim to ważny dzień dla 81 rodzin zastępczych, trzech rodzinnych domów dziecka i ponad 140 dzieci, które wychowują. Podczas uroczystego spotkania w skansenie władze powiatu oraz kierownictwo jednostki wspierającej podziękowały zawodowym rodzinom zastępczym za miłość, troskę i podjęcie się trudu wychowania drugiego człowieka.

Coraz więcej dzieci traci oparcie w swych rodzicach biologicznych, nie mogąc liczyć na ich pomoc. Rodziny zastępcze zapewniają im opiekę w najtrudniejszych dla nich chwilach. Dają to, co najważniejsze - opiekę, miłość, stabilność i bezpieczeństwo oraz ochronę przed doznawaniem kolejnych krzywd, przed porzuceniem, samotnością czy zaniedbaniem. Stwarzają im szansę na prawidłowy rozwój.

W powiecie pszczyńskim ponad 140 dzieci wychowuje się w różnych formach pieczy zastępczej - w 81 rodzinach zastępczych (35 niezawodowych, 40 spokrewnionych, 6 zawodowych) oraz trzech rodzinnych domach dziecka.

Wicestarosta Barbara Bandoła podkreśla, że rodzicielstwo zastępcze to jedna z najpiękniejszych misji jaką może podjąć człowiek.

- Spośród wszystkich zadań, za które odpowiada Powiat jako jednostka samorządu to ta dziedzina - piecza zastępcza jest jedną z najtrudniejszych i najważniejszych. Mamy wielki szacunek dla pracy rodzin zastępczych, które z wielkim oddaniem zapewniają dzieciom bezpieczne, kochające domy, wprowadzają w dorosłe życie. To ludzie, którzy robią piękne rzeczy - mówi wicestarosta.

22 maja podczas spotkania Katarzyna Motyka, kierownik Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej w powiecie pszczyńskim wspólnie z pracownikami oraz wicestarostą Barbarą Bandoła podziękowały zawodowym rodzinom zastępczym za miłość, troskę i podjęcie się trudu wychowania drugiego człowieka.

- Dzień Rodzicielstwa Zastępczego to jeden dzień w roku - 30 maja, ale rodzinom zastępczym, za to, co robią należy dziękować każdego dnia - mówiła Katarzyna Motyka, której zespół przekazał rodzicom zastępczym słoneczniki, które są symbolem szczęścia.

Spotkanie było okazją do przekazania specjalnych gratulacji dla Teresy i Włodzimierza Filipskich, którzy pełnią funkcję rodziców zastępczych od 20 lat i prowadzą rodzinny dom dziecka. Obecnie otaczają opieką i wsparciem 7 podopiecznych. W spotkaniu uczestniczyli z 5-letnią Oliwią i 7-letnim Sebastianem, którymi opiekują się od trzech lat. Łącznie w ciągu minionych 20 latach sprawowali opiekę na 14 podopiecznymi.

- To wymagająca misja, która uskrzydla i polega na tym, aby dzieci przygotowywać do życia. We wszystkich naszych podopiecznych widzimy wielkie przemiany. Ta dwójka, która tutaj biega to nasze najmłodsze dzieci. To dzieci z niepełnosprawnością intelektualną - mówią Teresa i Włodzimierz Filipscy.

- Przy Sebastianie słyszeliśmy, że nigdy nie będzie mówił, nie będzie normalnie funkcjonował. W wieku 4 lat nie było z nim kontaktu, teraz mówi, rozwija się. Oliwka wystrzeliła w rozwoju, nie odstaje od innych dzieci. Pięknie opowiada, liczy, zna pory roku, kolory - dodają.

Spotkanie zostało przygotowane przez Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej, czyli jednostkę organizacyjną Powiatu Pszczyńskiego, która zajmuje się pozyskiwaniem i wspieraniem rodzin zastępczych na naszym terenie. Wydarzenie w skansenie uświetniła wokalistka Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie Antonina Stroka.

Ciągle potrzeba rodzin zastępczychOrganizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej w powiecie pszczyńskim poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziców zastępczych dla dzieci, które nie znajdują w swoim domu właściwej opieki. Wszystkie zainteresowane osoby mogą zgłosić się do siedziby Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Pszczynie przy ul. Wiśniowej 2a lub zadzwonić pod nr tel. 32 449 35 14.

ar / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.