Foto

  • 18 maja 2024
  • 19 maja 2024
  • wyświetleń: 3772

Folkowianie powstali z miłości do muzyki. Działają już 20 lat

Folkowianie powstali z miłości do muzyki. Działają już 20 lat - 05.2024 · fot. powiat
Zespół Integracyjno-Folklorystyczny Folkowianie świętuje 20-lecie swojej działalności. Grupę tworzą uczestnicy zajęć i pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Grzawie i Pszczynie. Jak sami podkreślają, muzyka to dla nich radość i terapia.

Zespół Integracyjny Folkowianie powstał wiosną 2004 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Woli. Nazwa pochodzi od słowa "folklor" i nazwiska kierownika ŚDPS w Grzawie Jarosław Folka. Założycielem i kierownikiem zespołu jest Agnieszka Antecka. Przez kilka lat w folkowym muzykowaniu towarzyszył im przyjaciel zespołu Szymon Szczepańczyk. W 2006 roku połączyli swoje siły ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Pszczynie powstałym w Ośrodku Matka Boża Różańcowa i działają pod współkierownictwem Bernadety Jonkisz. Wprowadzone zostały stroje ludowe i pieśni folklorystyczne ziemi pszczyńskiej.

W kolejnych latach do Zespołu Integracyjno-Folklorystycznego Folkowianie dołączyli terapeuci, pracownicy i wolontariusze Środowiskowych Domów Samopomocy. Obecnie liczy 17 uczestników zajęć. Składa się z osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz osób z zaburzeniami psychicznymi. Opiekunami zespołu są Aleksandra Wodniok i Piotr Frydrych, a kierownikiem muzycznym - Stanisław Kokot, akordeonista.

Folkowianie świętowanie rozpoczęli mszą świętą w zabytkowym kościele w Grzawie, której przewodniczył ks. Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej. Następnie w korowodzie przeszli do Domu Socjalnego. Jak przystało na urodziny był duży tort i wspólne odśpiewanie "Sto lat". Na scenie zaprezentowali się jubilaci. Na rozpoczęcie zaśpiewali nowy utwór przygotowany z okazji 20-lecia działalności napisany przez Agnieszkę Antecką. Gościnnie na scenie wystąpiło Stowarzyszenie "Po naszymu" pod kierownictwem Jadwigi Szymik w spektaklu pt. Fifty-fifty.

Folkowianie powstali z miłości do muzyki. Działają już 20 lat - 05.2024
Folkowianie powstali z miłości do muzyki. Działają już 20 lat - 05.2024 · fot. powiat


Starosta Grzegorz Wanot gratulował Folkowianom - siły, determinacji i radości, którą noszą w sercu.

- Żeby występować na scenie trzeba mieć mocny głos. Wasza działalność to mocny głos na naszej ziemi pszczyńskiej o równość, integrację społeczną, współpracę i akceptację - mówił starosta, który razem z wicestarostą Barbarą Bandołą w prezencie dla Folkowian przekazał bon upominkowy, kwiaty i list gratulacyjny.

Założycielka i kierowniczka zespołu Agnieszka Antecka podkreślała, że siłą Folkowian jest różnorodność.

- Ta różnorodność jest piękna. Ciężka, ale dająca wiele radości praca nad nauką tekstu, przygotowanie stroju, praca nad samym sobą tworzy jedną całość, a tą całością są Folkowianie. Uczestnictwo w zespole traktujemy nie tylko jako część pracy terapeutycznej, to nasza pasja, możliwość samorealizacji - mówiła Agnieszka Antecka.

20 lat Folkowian to kilkaset występów i tysiące przejechanych kilometrów, by śpiewać i dzielić się radością ze słuchaczami. Pierwszą prestiżową nagrodą dla zespołu było zdobycie 3. miejsca w XV Jubieluszowym Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych "Złoty Kłos Euro - Folklor 2008" w Zebrzydowicach. W 2014 roku Folkowianie zostali uhonorowani nagrodą "Miedźniański Ul" przyznaną za działalność kulturalną, zaangażowanie w pracę na rzecz kultury, jej upowszechniania i ochronę.

ar / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.