Reklama

Foto

 • 20 kwietnia 2023
 • 16 maja 2023
 • wyświetleń: 6995

W powiecie pszczyńskim ruszyła kwalifikacja wojskowa

Za nami:

W powiecie pszczyńskim ruszyła kwalifikacja wojskowa - 15.05.2023 · fot. Powiat
W poniedziałek, 15 maja w budynku przy ul. Bogedaina rozpoczęła pracę Powiatowa Komisja Lekarska, która do 9 czerwca przebada prawie 600 młodych mieszkańców powiatu pszczyńskiego. Każdy z nich otrzyma jedną z czterech kategorii do służby wojskowej - A, B, D lub E.

W tym roku do stawienia się przed komisją zostali wezwani przede wszystkim młodzi mężczyźni urodzeni w 2004 roku, ale też osoby urodzone w latach 1999-2003, którym nie nadano kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz wszyscy, którzy w latach 2021 i 2022 zostali uznani za czasowo niezdolnych do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia.

W powiecie pszczyńskim w 2023 r. kwalifikacji wojskowej podlega 544 młodych mężczyzn z rocznika 2004 oraz 34 mężczyzn z roczników starszych. Najwięcej osób, które stawią się przed Powiatową Komisją Lekarską pochodzi z gminy Pszczyna - 274 osoby. Przebadanych zostanie także 95 mieszkańców gminy Pawłowice, 78 mieszkańców gminy Miedźna, 69 mieszkańców gminy Suszec, 39 mieszkańców gminy Goczałkowice-Zdrój oraz 23 - gminy Kobiór. Przed komisję zostanie wezwanych też ok. 20 kobiet.

Przewodniczącym Powiatowej Komisji Lekarskiej dla Powiatu Pszczyńskiego jest Bogumił Krzepina. - Od tego roku w komisji zajmującej się kwalifikacją wojskową oprócz lekarza musi orzekać również psycholog, a osoby wezwane mają obowiązek przejść badania psychologiczne - mówiła Dorota Garus, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich w Starostwie Powiatowym.

Z Powiatową Komisją Lekarską i pierwszą grupą młodych mężczyzn z powiatu pszczyńskiego, którzy otrzymali wezwania spotkali się starosta Barbara Bandoła i sekretarz powiatu Szymon Sekta. - Kwalifikacja wojskowa to nie pobór do wojska, ale nie wolno jej unikać. Jej celem jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej. To, co jest wyborem lepiej skutkuje, więc dobrze, że teraz odbywa się to w takiej formie - mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

W powiecie pszczyńskim ruszyła kwalifikacja wojskowa - 15.05.2023
W powiecie pszczyńskim ruszyła kwalifikacja wojskowa - 15.05.2023 · fot. Powiat


W tym roku Powiatowa Komisja Lekarska dla powiatu pszczyńskiego przyjmuje osoby podlegające kwalifikacji wojskowej w budynku Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie przy ul. Bogedaina 24, od poniedziałku do piątku w godz. 13.00 - 17.15. Kwalifikacja wojskowa zakończy się 9 czerwca.

Ważne, aby osoby, które po raz pierwszy zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej zabrały ze sobą:

 • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (np. paszport),
 • dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe,
 • posiadaną dokumentację medyczną albo wypis z treści orzeczenia stwierdzającego niezdolność lub niepełnosprawność,
 • dokumenty potwierdzające wykształcenie lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe, potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji w przypadku wprowadzenia takiego obowiązku.


Terminy kwalifikacji wojskowej mężczyzn

 • Gmina Pszczyna: 15 - 25 maja
 • Gmina Pawłowice: 26 - 30 maja
 • Gmina Suszec: 30 maja - 1 czerwca
 • Gmina Miedźna: 2 - 6 czerwca
 • Gmina Kobiór: 6 czerwca
 • Gmina Goczałkowice-Zdrój: 6 - 7 czerwca


Termin kwalifikacji wojskowej kobiet

 • 9 czerwca

BM / pless.pl

źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.