Reklama

Foto

  • 14 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 3062

Podpisano umowę na przebudowę DW 928 Kobiór - Mikołów

Podpisano umowę na przebudowę DW 928 Kobiór - Mikołów - 13.04.2023 · fot. Maciej Dziąbek / UMWS
W Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowę na przebudowę drogi wojewódzkiej nr 928. Wartość inwestycji to prawie 246 mln zł.

W podpisaniu umowy uczestniczyli członek Zarządu Województwa Śląskiego Krzysztof Klimosz, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Zbigniew Tabor, radny Sejmiku Grzegorz Wolnik i przedstawiciel firmy Budimex, Grzegorz Domaradzki.

- Cieszę się, że rusza kolejna ważna inwestycja drogowa, jedna z największych, które w tym roku realizuje Zarząd Dróg Wojewódzkich. Ta inwestycja obejmuje dwa powiaty: pszczyński oraz mikołowski i wierzę, że za 36 miesięcy będzie mogła służyć nie tylko mieszkańcom tych terenów, ale i całego województwa śląskiego - mówił członek Zarządu Województwa Śląskiego, Krzysztof Klimosz.

- To wielki sukces, że udało się doprowadzić do podpisania tej umowy na kwotę prawie 246 mln zł. Każda tak duża inwestycja powoduje w trakcie realizacji problemy, ale jestem pewien, że korzyści dla mieszkańców i całego regionu okażą się zdecydowanie większe, zarówno pod względem komfortu jazdy jak i bezpieczeństwa - tłumaczył radny Sejmiku Województwa Śląskiego, Grzegorz Wolnik.

Podpisano umowę na przebudowę DW 928 Kobiór - Mikołów - 13.04.2023
Podpisano umowę na przebudowę DW 928 Kobiór - Mikołów - 13.04.2023 · fot. Maciej Dziąbek / UMWS


Odcinek drogi wojewódzkiej nr 928 przewidziany do przebudowy rozpoczyna się na skrzyżowaniu z DK nr 44 w Mikołowie, a kończy na skrzyżowaniu z DK nr 1 w miejscowości Kobiór. Inwestycja podzielona jest na trzy etapy:
  • etap I: Mikołów - Wyry - od km 0+053 do km 5+069,
  • etap II: Wyry - Gostyń - od km 5+100 do km 13+028
  • etap III: Gostyń - Kobiór - od km 13+477 do km 15+441.


Szacowana łączna wartość robót budowlanych wynosi 245,6 mln zł. Przewidywany termin zakończenia robót budowlanych w przypadku etapu Wyry - Gostyń to wiosna 2025 roku, a w zakresie etapów Mikołów - Wyry i Gostyń - Kobiór - wiosna 2026.

Podpisano umowę na przebudowę DW 928 Kobiór - Mikołów - 13.04.2023
Podpisano umowę na przebudowę DW 928 Kobiór - Mikołów - 13.04.2023 · fot. Maciej Dziąbek / UMWS


Celem inwestycji jest poprawa dostępności, efektywności i jakości głównych szlaków drogowych w województwie śląskim. Obecnie droga wojewódzka nr 928 posiada zdegradowaną nawierzchnię, niesprawny system odwodnienia, a ruch pieszych, rowerów i pojazdów nie jest właściwie odseparowany. Kwestie te wpływają negatywnie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Zakres inwestycji obejmuje całkowitą przebudowę konstrukcji jezdni, ujednolicenie jej szerokości, przebudowę skrzyżowań, budowę zatok autobusowych, budowę i przebudowę chodników, ciągów pieszo-rowerowych, przebudowę zjazdów. Konstrukcja drogi zostanie wykonana z wykorzystaniem najnowszych technologii. Warstwy bitumiczne zostaną wykonane z asfaltów wysokomodyfikowanych.

BM / pless.pl

źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.