pless.pl

Reklama

Foto

  • 24 stycznia 2023
  • wyświetleń: 967

Pawłowice: włodarze i mieszkańcy uczestniczyli w Marszu Pamięci

XII Marsz Pamięci im. Jana Stolarza - 21.01.2023 · fot. UG Pawłowice
21 stycznia delegacja samorządu gminnego z Pawłowic, sołtysi, harcerze oraz mieszkańcy gminy dołączyli do uczestników XII Marszu Pamięci im. Jana Stolarza, którego trasa wiedzie z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego.

Przed wymarszem, wójt Franciszek Dziendziel wspólnie z Komendantem Komisariatu Policji w Pawłowicach Sebastianem Dzidą, złożyli kwiaty na mogile zbiorowej 19 więźniów, znajdującej się na cmentarzu przy kościele św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach.

Po chwili refleksji i zadumy wszyscy zgromadzeni wzięli udział w pochodzie do Jastrzębia - Zdroju, pod pomnik znajdujący się w Bziu. Trasa prowadziła drogami gminy Pawłowice, od ul. Zjednoczenia poprzez ul. Wodzisławską, Górniczą, Wojska Polskiego, Polną, Kruczą, Orlą, Zgodną aż do granicy z miastem Jastrzębie-Zdrój.

W Bziu, pod pomnikiem na uczestników Marszu Pamięci czekała delegacja z Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju, która również oddała hołd poległym więźniom.

Organizatorem XII Marszu Pamięci jest Komisja Turystyki Pieszej oddziału PTTK Radlin. Jego uczestnicy każdego roku, na pamiątkę wydarzeń sprzed 78 lat, pokonują trasę, którą w 1945 r. przebyli więźniowie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i jego podobozów podczas pieszej ewakuacji.

BM / pless.pl

źródło: UG Pawłowice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.