pless.pl

Reklama

Foto

  • 30 grudnia 2022
  • 3 stycznia 2023
  • wyświetleń: 5056

Czym żyliśmy przez ostatnie 12 miesięcy? Tak minął 2022 rok

Znicze przed KWK Pniówek - 20.04.2022
Znicze przed KWK Pniówek - 20.04.2022 · fot. pless.pl


Nie żyje Tadeusz Rydzewski
Nie żyje Tadeusz Rydzewski · fot. powiat


Arek Porwoł zmarł po długiej walce z chorobą
Arek Porwoł zmarł po długiej walce z chorobą · fot. archiwum prywatne


książę Bolko
Bolko von Pless · fot. materiały prasowe


N-park  , park handlowy
N-park · fot. pszczyna.tv


Pszczyńskie hospicjum otwiera Dom Dziennej Opieki dla Osób Starszych i czeka na zgłoszenia pierwszych chorych
Pszczyńskie hospicjum otworzyło Dom Dziennej Opieki dla Osób Starszych · fot. Hospicjum św. Ojca Pio


Budowa Pszczyńskiego Centrum Kultury - 8.03.2022
Budowa fundamentów nowego PCKulu - 03.2022 · fot. Spójrz z góry


Budowa PCKulu - podsumowanie listopadowych prac
Budowa PCKulu - 11.2022 · fot. UM Pszczyna


Budowa osiedla Luiza w Pszczynie - 05.10.2022
Budowa osiedla Luiza w Pszczynie - 05.10.2022 · fot. UM Pszczyna


Budowa przedszkola w Studzienicach - 21.11.2022
Budowa przedszkola w Studzienicach - 21.11.2022 · fot. Piotr Łapa / UM Pszczyna


Budowa ścieżki rowerowej - Łąka - DW 393 - 05.08.2022
Budowa ścieżki rowerowej - Łąka - DW 393 - 05.08.2022 · fot. pless.pl


Wycinka lasu w Woli pod budowę drogi S1 - 03.11.2022
Wycinka lasu w Woli pod budowę drogi S1 - 03.11.2022 · fot. GDDKiA Katowice


Bułka z pieczarkami, Barbara Koczy
Pani Basia 10 czerwca 2022 roku zamknęła kultową budkę z bułką · fot. Raku Film


Basen Clara
Basen Clara · fot. Aleksander Broda Klimek / Basen Clara Facebook


Co dalej z Domem Usług w Pszczynie? Obiekt pustoszeje coraz bardziej
Najemcy domu usług dostali wypowiedzenia - 10.2022 · fot. Ela / pless.pl


Izabela Sajbor
Izabela zmarła na sepsę w pszczyńskim szpitalu, do którego trafiła z bezwodziem · fot. Uwaga TVN


Laboratorium diagnostyczne w pszczyńskim szpitalu
Od marca pszczyńska lecznica nosi nazwę "Szpital Joannitas" · fot. Szpital Joannitas


Kadłub śmigłowca Bell 429 na miejscu wypadku
Katastrofa śmigłowca w Studzienicach · fot. źródło: PKBWL


laura borgieł
Laura w programie The Voice Kids · fot. The Voice Kids


Zofia Masny-Klimczak w programie Masterchef
Zofia Masny-Klimczak w programie MasterChef · fot. TVN


Zaginął serwal afrykański. Może być niebezpieczny
Serwal afrykański · fot. Archiwum rodzinne
Jakie wydarzenia najbardziej interesowały naszych czytelników w 2022 roku? Publikujemy zestawienie najważniejszych i najciekawszych artykułów, które ukazały się w ciągu minionych 12 miesięcy. Zobaczcie, jak minął rok!

Zacznijmy od najsmutniejszych informacji. Największą tragedią którą relacjonowaliśmy na portalu w mijającym roku była kwietniowa katastrofa w kopalni Pniówek, w której zginęło 16 górników. Ciała 7 zaginionych pracowników kopalni wciąż znajdują się pod ziemią. Kilka dni po wybuchach w Pniówku doszło do wypadku w kopalni Borynia-Zofiówka Ruch Zofiówka. W wyniku wstrząsu zginęło 10 osób.

Mieszkańców poruszyła także tragiczna śmierć Tadeusza Rydzewskiego - znanego w pszczyńskiej społeczności więźnia obozu koncentracyjnego i uczestnika Marszu Śmierci. W październiku na przejeździe kolejowym w ciągu ul. Dworcowej w Pszczynie opuszczająca się rogatka uderzyła mężczyznę w głowę. Niestety lekarze przegrali walkę o życie pana Tadeusza.

Wiosną pożegnaliśmy Arka Porwoła z Wisły Wielkiej, który walczył z glejakiem mózgu. W ostatnich latach pszczyńska społeczność włączyła się w zbiórkę na jego leczenie. Organizowane były liczne wydarzenia charytatywne.

W sierpniu pożegnaliśmy natomiast księcia Bolko von Pless - wnuka i dziedzica ostatnich właścicieli Książa i Pszczyny.

W trójce najchętniej czytanych w tym roku artykułów znalazł się ten o awarii wodociągu, do której doszło 14 grudnia w Goczałkowicach-Zdroju. Na posesji przy ul. Źródlanej pękł rurociąg o średnicy 1,77m, który transportował wodę z Czańca do Zakładu uzdatniania wody "Goczałkowice". Zalane zostały liczne posesje. O akcji strażaków piszemy w artykule [WIDEO, FOTO] Awaria rurociągu. Woda zalała posesje!Rok minął także pod znakiem pomocy uchodźcom po napaści Rosji na Ukrainę. Od lutego prowadzone były liczne zbiórki, a także transporty darów w głąb kraju. Na początku marca otwarto powiatowy "market pomocy", do którego można było zanosić niezbędne artykuły. Władze gmin stworzyły także punkty zbiorowego zakwaterowania. Wielu mieszkańców przyjmowało uchodźców pod własny dach.Rok 2022 to także nowa inwestycja oddana do użytku. W czerwcu w Pszczynie przy ul. Bielskiej otwarto centrum handlowe N-Park.

Po 7 latach budowy w grudniu oddano do użytku hospicyjny Dom Ojca Pio!

Wśród najważniejszych spraw, jakie relacjonowaliśmy jest także budowa nowego Pszczyńskiego Centrum Kultury. Z początkiem stycznia rozpoczęto prace ziemne przygotowujące do budowy fundamentów, a już w listopadzie zakończono wszystkie roboty związane z wykonaniem konstrukcji żelbetowej budynku. Ukończono ostatni strop nad częścią techniczną sali widowiskowej. W grudniu większość prac jest kontynuowana wewnątrz gmachu.

Po latach nieudanych przetargów w końcu rozpoczęto budowę Osiedla Luizy przy ul. Cieszyńskiej na granicy Pszczyny i Łąki. Powstaje 50 mieszkań.

Jesienią natomiast rozpoczęto budowę przedszkola w Studzienicach.

Inwestycją którą nieco mniej cieszyła mieszkańców z powodu uciążliwości w ruchu jest natomiast budowa ścieżki rowerowej wzdłuż dróg wojewódzkich na trasie Rudawki - Wisła Wielka. Prace miały zakończyć się jesienią tego roku, jednak końca wciąż nie widać.

W październiku rozpoczęła się także budowa trasy S1 wraz z węzłem w Woli. W rejonie stacji Mixpol trwa wycinka lasu.

Ostatnie 12 miesięcy to także czas pożegnań kultowych pszczyńskich biznesów. W czerwcu swoją budkę z bułką z pieczarkami przy ul. Męczenników Oświęcimskich zamknęła pani Basia.

W czerwcu właściciel basenu Clara w Porębie poinformował o zamknięciu obiektu.

Jesienią najemcy domu usług zmuszeni byli poszukać nowych miejsc prowadzenia biznesu - niemal wszyscy otrzymali wypowiedzenia. Szewc, punkt dorabiania kluczy, zegarmistrz, fryzjer, biuro ubezpieczeń czy szkoła nauki jazdy przeniosły się. Budynek opustoszał. Pozostał tylko kebab.

Do przodu posunęła się także sprawa Izabeli, która zmarła w 2021 roku w pszczyńskim szpitalu, gdzie trafiła w w 22. tygodniu ciąży. W wrześniu lekarze usłyszeli zarzuty.

To nie jedyna sprawa związana z pszczyńskim szpitalem. W marcu Szpital Powiatowy w Pszczynie zmienił nazwę na Szpital Joannitas.

Następnie -z dniem 31 marca - dr n. med. Marcin Leśniewski złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu szpitalnej spółki. Tym samym przestał pełnić rolę dyrektora szpitala. Nowym prezesem spółki i głową placówki została dr Katarzyna Michalik.

Pod koniec roku poznaliśmy przyczyny katastrofy śmigłowca w Studzienicach w lutym 2021 roku. W grudniu śledztwo w tej sprawie umorzono.

W tym roku nasi mieszkańcy mieli okazję zaprezentować swoje talenty w telewizji! Wiosną 11-letnia Laura z Łąki wystąpiła śpiewająco w programie The Voice Kids, a jesienią swoje umiejętności kulinarne w MasterChefie udowodniła pszczyńska urzędniczka Zofia Masny-Klimczak!

Jeśli chodzi o zdarzenia nietypowe, które poruszyły czytelników portalu pless.pl, z pewnością można wymienić poszukiwania serwali afrykańskich. Zwierzęta uciekły z domu w Ćwiklicach. Udało się je odnaleźć po kilku dniach.

Więcej spraw, którymi żyli nasi czytelnicy w 2022 roku, przypominamy poniżej. Wiadomości zostały uporządkowane najświeższych do najstarszych.

Czym żyli czytelnicy portalu pless.pl w 2022 roku

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.