Foto

  • 28 grudnia 2022
  • 9 stycznia 2023
  • wyświetleń: 11877

Orszak Trzech Króli po raz pierwszy w Kobiórze!

I Orszak Trzech Króli w Kobiórze - 06.01.2023 · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Jasełka w ogrodach parafii w Kobiórze na zakończenie Orszaku Trzech Króli - 06.01.2023 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl
6 stycznia w Uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami Kobióra przeszedł po raz pierwszy Orszak Trzech Króli! Jak podawali organizatorzy, w wydarzeniu wzięło udział około 1000 osób. Zobaczcie fotorelację!

Od kilku lat, głównie dzięki fundacji "Orszak Trzech Króli" rozwinęły się w naszym kraju barwne obchody ulicznych jasełek. Wywodzą się one z polskiej tradycji kolędniczej, a podobne w swoim charakterze są do parad organizowanych w miastach Hiszpanii oraz w niektórych miastach Meksyku.

Organizatorem pierwszego kobiórskiego orszaku jest parafia p.w. Wniebowzięcia NMP. W organizację imprezy włączyły się władze gminy, a także społeczność szkoły podstawowej.

Kobiórski Orszak Trzech Króli rozpoczął się Nieszporami Kolędowymi o godzinie 14.30 w kaplicy św. Antoniego na osiedlu, którym przewodniczył ks. abp Adrian Galbas - koadiutor Archidiecezji Katowickiej. Na parkingu przed kaplicą rozdawane były korony oraz śpiewniki z tekstami kolęd.

Po nieszporach ulicami gminy mieszkańcy powędrowali za Trzema Królami symbolizującymi trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. Uczestnicy orszaku poszli za gwiazdą spod kaplicy św. Antoniego, ulicą Centralną, na plac obok kościoła. Wędrowaniu towarzyszyło kolędowanie wraz z orkiestrą. W ogrodzie obok probostwa mieszkańcy oddali pokłon Dzieciątku w jasełkach przygotowanych przez uczniów kobiórskiej szkoły. Finałem był poczęstunek przy ogniskach mędrców i wspólne kolędowanie z orkiestrą i dziećmi.

Tradycją orszaków jest to, że dzieci przebierają się w stroje królewskie w trzech kolorach symbolizujących trzy kontynenty: czerwony, zielony i niebieski. Popularne przebrania to także aniołki i pasterze.

ar / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.