pless.pl

Reklama

Foto

  • 26 grudnia 2022
  • 22 stycznia 2023
  • wyświetleń: 3150

Reportaż o łączniczce wywiadu AK z Goczałkowic

Realizacja reportażu o łączniczce wywiadu AK z Goczałkowic - 13.12.2022 · fot. Pro Memoria Stowarzyszenie Bitwy pod Pszczyną 1939
W połowie grudnia w pszczyńskim Muzeum Militarnych Dziejów Śląska oraz w Goczałkowicach telewizja TVP Katowice kręciła reportaż poświęcony łączniczce wywiadu "Stragan" Armii Krajowej - Gertrudzie Świerczek z Goczałkowic-Zdroju. Materiał został wyemitowany 14 stycznia w sobotnim wydaniu magazynu "Z historią w tle".

Gertruda Świerczek w reportażu TVP 3 Katowice
Gertruda Świerczek w reportażu TVP 3 Katowice · fot. TVP 3 Katowice


Już 22 grudnia wspominaliśmy kolejne, tym razem 101. urodziny pani Gertrudy. Goczałkowiczanka w wieku zaledwie 22 lat została zgilotynowana - dokładnie 8 września 1944 roku w Berlinie-Plotzensee.

- Stowarzyszenie Pro Memoria od lat walczy o jej pamięć i pamięć Górnoślązaków. Nakręcenie dokumentu o życiu i działalności pani Gertrudy jest dopełnieniem kilku wydarzeń z nią związanych - powstaniem książki, odsłonięciem obelisku i złożeniem ziemi z jej grobu w grobowcu rodzinnym w Goczałkowicach - mówią przedstawiciele organizacji.

Reportaż można obejrzeć pod linkiem: Z historią w tle - 14.01.2023.

O goczałkowiczance opowiada prof. Marian Małecki. Film powstał pod kierunkiem redaktor Ewy Kozik.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.