pless.pl

Reklama

Foto

  • 14 grudnia 2022
  • 19 grudnia 2022
  • wyświetleń: 7725

Cukiernik z Pszczyny z 2. miejscem na Festiwalu Rzeźb Lodowych

Damian Wiśniewski na Międzynarodowym Festiwal Rzeźb Lodowych w Poznaniu - 12.2022 · fot. Damian Wiśniewski, Katarzyna Jasińska
Pszczyński artysta Damian Wiśniewski w weekend 10-11 grudnia wystartował w Międzynarodowym Festiwalu Rzeźb Lodowych w Poznaniu. Zdobył 3. miejsce w konkurencji Speed Ice Carving oraz 2. miejsce w finale!

Damian Wiśniewski wicemistrzem na Międzynarodowym Festiwalu Rzeźb Lodowych w Poznaniu
Damian Wiśniewski wicemistrzem na Międzynarodowym Festiwalu Rzeźb Lodowych w Poznaniu - 12.2022 · fot. archiwum prywatne


Damian Wiśniewski pochodzi z Koszalina, ale od wielu lat jest mieszkańcem Pszczyny. Zajmuje się cukiernictwem artystycznym, rzeźbą w lodzie i drewnie. Jest rekordzistą Polski w stworzeniu najwyższej rzeźby z czekolady oraz uczestnikiem wielu konkursów związanych z rzeźbą w lodzie oraz rzeźbą z czekolady. Teraz wystartował na Międzynarodowym Festiwalu Rzeźb Lodowych w Poznaniu. W wydarzeniu brało udział 24 rzeźbiarzy z całego świata - reprezentanci Kanady, Filipin, Indonezji, Meksyku, USA, Ukrainy, Hiszpanii, Niemiec, Czech oraz Polski.

- Konkurs trwał 3 dni. W każdym dniu odbyła się inna konkurencja. Pierwszego dnia trzeba było wyrzeźbić postać z filmu w bloku lodowym o wymiarach 1 m x 0,5 m x 25 cm, czyli w solidnej kostce powyżej 100 kilogramów. Do dyspozycji mieliśmy piły, dłuta, frezarki. Ja wyrzeźbiłem Predatora. Inni wykonali Marylin Monroe czy Edwarda Nożycorękiego. Drugi dzień to Speed Ice Carving - w tej konkurencji w 25 minut należy wyrzeźbić narzucony z góry temat, wyświetlany na telebimie - wśród propozycji były m.in. motywy zimowe czy świąteczne. W tej konkurencji na scenie rzeźbią jednocześnie 3 osoby. Na 24 rzeźbiarzy udało mi się zdobyć 3. miejsce - relacjonuje Damian Wiśniewski.

Damian Wiśniewski i Michał Mizuła
Damian Wiśniewski i Michał Mizuła · fot. icefestival.pl


Trzeciego dnia odbył się finał. Każda drużyna składała się z dwóch uczestników. Pan Damian wystartował z Michałem Mizułą z Poznania. Mieli 8 godzin, by wykonać dużą rzeźbę. Zajęli 2. miejsce! Praca nosiła tytuł "Pozytywne wibracje".

Loading...


Pan Damian na co dzień prowadzi szkolenia z zakresu gravity cake, rzeźb czekoladowych i tortów 3D. Działa jako cukiernik pod marką Creative Pastry Chef a artystycznie jako Damiaszek Art. Ma na swoim koncie liczne wygrane w konkursach o randze światowej i narodowej. Brał udział w konkursach w Wielkiej Brytanii, Francji i Włoszech. Jest Rekordzistą Polski najwyższej rzeźby z czekolady, która mierzyła 3,33 m oraz trzykrotnym wicemistrzem świata w rzeźbie w lodzie. Jest zdobywcą dwóch złotych nominacji w Cake International. Jako cukiernik jest twórcą galerii figur czekoladowych w Wiśle, gdzie obecnie zajmuje się projektem związanym z Adamem Małyszem.

Loading...


W Pszczynie wraz z Andrzejem Urbańskim zakłada właśnie stowarzyszenie rzeźbiarzy. W planach jest organizacja plenerów rzeźbiarskich dla artystów i dla młodzieży ze szkół plastycznych.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.