pless.pl

Reklama

Foto

  • 9 grudnia 2022
  • 21 grudnia 2022
  • wyświetleń: 19809

Dom Ojca Pio już otwarty! Można zgłaszać podopiecznych

Otwarcie Domu Ojca Pio - 15.12.2022 · fot. pless.pl
W czwartek, 15 grudnia uroczyście otwarto Dom Dziennej Opieki dla Osób Starszych, Przychodnię Paliatywną i hospicjum domowe przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1 A w Pszczynie. Budynek został wzniesiony, wykończony i całkowicie wyposażony w ciągu 7 lat. Hospicjum Ojca Pio czeka na zgłoszenia pierwszych chorych!

Ośrodek został poświęcony przez ks. biskupa Marka Szkudłę, który przed uroczystością koncelebrował mszę świętą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. To tam 23 lata temu zawiązała się grupa, która powołała pszczyńskie hospicjum do istnienia.

Otwarcie Domu Ojca Pio - 15.12.2022
Dom Ojca Pio - 15.12.2022 · fot. pless.pl


Budynek, w którym będzie działał ośrodek, jest integralną częścią tworzonego kompleksu hospicyjno-opiekuńczego Dom Ojca Pio. Oprócz miejsca dla seniorów w obiekcie znajduje się także przychodnia paliatywna, hospicjum domowe i siedziba stowarzyszenia - pierwsza własna po 23 latach działalności. Wcześniej mieściła się w salkach parafii.

Pszczyńskie hospicjum otwiera Dom Dziennej Opieki dla Osób Starszych i czeka na zgłoszenia pierwszych chorych
Pszczyńskie hospicjum otwiera Dom Dziennej Opieki dla Osób Starszych i czeka na zgłoszenia pierwszych chorych · fot. Hospicjum św. Ojca Pio


Dotychczas organizacja korzystała z gościnności pobliskiej parafii, teraz komfortu wielu przestronnych i funkcjonalnych pomieszczeń doświadczą w pierwszej kolejności chorzy i ich rodziny oraz personel medyczny i opiekuńczy organizacji.

Dom Dziennej Opieki dla Osób Starszych będzie miejscem dla chorych wymagających pomocy w codziennych czynnościach, które mają jeszcze możliwość przemieszczania się o własnych siłach i mogą przebywać poza swoim mieszkaniem. W nowym miejscu hospicjum zapewni chorym opiekę i zajęcia, tak, aby poprawić ich stan zdrowia i komfort życia, rozwijać zainteresowania i umożliwiać kontakty z innymi ludźmi. Samotność i brak dostępu do usług medycznych są najczęstszymi problemami seniorów i ich rodzin.

hospicjum ojca pio
Dom Dziennej Opieki dla Osób Starszych - hospicjum czeka na zgłoszenia pierwszych chorych · fot. Hospicjum św. Ojca Pio


Prowadzony przez hospicjum DOM będzie miejscem opieki zdrowotnej, pomocy psychologicznej i fizjoterapeutycznej, by chorzy czuli się lepiej, a ich najbliżsi mieli więcej czasu na swoje obowiązki rodzinne czy zawodowe.

- To był niezwykle wzruszający moment. Po jedenastu latach od podpisania umowy gminy Pszczyna z Hospicjum św. Ojca Pio o przekazaniu gruntu w użytkowanie wieczyste, dzisiaj odwiedziliśmy ich nowy dom. Gospodarze, czyli cała hospicyjna wspólnota zaprosili nas na uroczyste otwarcie Domu Dziennej Opieki dla Osób Starszych, Przychodni Paliatywnej i hospicjum domowego. Jestem pod ogromnym wrażeniem warunków, jakie zostały stworzone osobom poszukującym wsparcia. Zanim nowy obiekt został poświęcony, spotkaliśmy się w kościele. Tam Teresa Buczak, prezes Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie w imieniu całego zespołu podziękowała sponsorom, partnerom, wolontariuszom oraz grupie przyjaciół. To dzisiejsze wielkie święto jest świętem każdej osoby, która przyczyniła się do budowy placówki. Niebawem kolejne wyzwania. Wierzę, że wokół jest wielu ludzi, którzy zrobią wszystko, aby uruchomić kolejne etapy budowy. Powodzenia - napisał burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Loading...


Równolegle z budową Domu Ojca Pio hospicjum rozwijało swoją pracę i obejmowało opieką coraz więcej zgłaszających się z chorobami nowotworowymi. W tym czasie rozpoczęło także nową działalność, oferując usługi opiekuńcze dla osób niesamodzielnych (wymagających pomocy w codziennych czynnościach) w ich miejscach zamieszkania.

Pszczyńskie hospicjum otwiera Dom Dziennej Opieki dla Osób Starszych i czeka na zgłoszenia pierwszych chorych
Dom Dziennej Opieki dla Osób Starszych - hospicjum czeka na zgłoszenia pierwszych chorych · fot. Hospicjum św. Ojca Pio


Chorzy mieli zapewnione wizyty lekarskie, pielęgniarskie, fizjoterapeutyczne, psychologiczne i opiekuńcze całkowicie bezpłatnie, dzięki środkom, które hospicjum wygrało w drodze konkursowej na projekty dofinansowane z Unii Europejskiej.

Więcej wiadomości na temat domu znajduje się na stronie internetowej: http://www.hospicjumojcapio.pless.pl/dom-dziennej-opieki/, w tym regulamin ośrodka i dokumenty zgłoszeniowe.

Informacje można także otrzymać pod numerem tel. 32 445 78 08.

Pszczyńskie hospicjum otwiera Dom Dziennej Opieki dla Osób Starszych i czeka na zgłoszenia pierwszych chorych
Dom Dziennej Opieki dla Osób Starszych - hospicjum czeka na zgłoszenia pierwszych chorych · fot. Hospicjum św. Ojca Pio

ar / pless.pl

źródło: Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.